Rock w kosmosie. Jak muzycy sięgali gwiazd?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 12:50
Muzycy rockowi od zawsze mieli tendencję do sięgania gwiazd i udowadniali to nie tylko swoim "odlotowym" zachowaniem, ale też utworami. David Bowie, Muse, Pink Floyd i Queen to tylko początek tej kosmicznej wyliczanki. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: anatoliy_gleb/shutterstock.com

Hymn astornautów

W 1969 roku - wraz z uwtorem "Space Oddity" - w szeroko pojętej popkulturze zaistniał Major Tom. - Rockowa ballada Davida Bowiego opowiada o astronaucie "Majorze Tomie", jego podróży w kosmos i tajemniczym zaginięciu. Piosenka została wydana tuż przed lądowaniem Apollo 11 na Księżycu i od razu stała się niezwykle popularna - opowiada dziennikarz muzyczny Bartek Koziczyński. - Ten podstepny plan, był premierę singla zgrać w czasie z wyprawą kosmiczną był dziełem menadżera artysty. A sam Bowie - choć dziś trudno w to uwierzyć - w tym okresie zmagał się z niemocą twórczą i kryzyzem swojej kariery. 

Posłuchaj
04:22 CZWORKA/Stacja Kultura - kosmos 30.12.2020.mp3 Bartek Koziczyński o najbardziej "kosmicznych" płytach w historii rocka (Stacja Kultura/Czwórka)

Dziś utwór "Space Oditty" uznawany jest za jeden ze standardów rocka, a odniesienia do niego można znaleźć w wielu filmach, serialach telewizyjnych, czy utworach literackich. Sam Bowie zrobił to w 1980 roku w utworze "Ashes To Ahes", a finał historii majora Toma przedstawił w teledysku do "Blackstar" - tutułowej kompozycji z ostatniego krążka artysty. Major Tom zostaje on odnaleziony martwy przez kobietę należącą do obcej cywilizacji, a następnie jego ciało zostaje wyrzucone w przestrzeń.

David Bowie – Space Oddity (Official Video)

Pink Floyd po drugiej stronie Księżyca

Zespół Pink Floyd w historii muzyki zapisał się m.in. legendarnym już albumem "The Dark Side of the Moon" z 1973 roku, który spędził 14 lat na liście 200. najlepiej sprzedających się albumów Billboard. Ale już na debiutanckiej płycie tej grupy pojawiła się "opowieść nie z tej ziemi", czyli skomponowany przez Syda Barretta utwór "Astronomy Domine". - Był to numer inspirowany słuchowiskami science fiction, których Barrett w dzieciństwie słuchał w radiu - opowiada autor audycji "Rock Blok". - Pojawia się tutaj także menadżer Floydów, Peter Jener, któty na początku utworu czyta przez megafon nazwy gwiazd. 

Pink Floyd - Astronomy Domine (Tienerklanken 1968)

Dr Brian May od Oueen i Einsteina

Prawdziwym fachowcem od kosmosu jest w świecie rocka Brian May - gitarzysta grupy Queen, który zanim zajął się muzyką, studiował fizykę i matematykę, a potem doktoryzowła się na kierunku astrofizyki. - Muzyk współpracował z Nasa i jest pomysłodawcą Międzynarodowego Dnia Planetoid - wymienia rozmowca Kasi Dydo. - Z Queenm często wyruszał w kosmos, na przykład na płycie "Flash Gordon", ale najbardziej wyrazistym przykładem pasji Maya był utwór "39", w której artysta wykorzystał tzw. "dylatację czasu" odwołującą się do teorii względności Einsteina - dodaje Koziczyński.

Queen - '39 (Official Lyric Video)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Bartek Koziczyński (dziennikarz muzyczny, autor audycji "Rock Blok")

Data emisji: 30.12.2020

Godzina emisji: 10.30

kul


Czytaj także

Alt-J: jesteśmy grupą trochę folkową

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 23:01
Pod koniec ubiegłego roku światło dzienne ujrzał ich czwarty już krążek pt. "Relaxer", na którym znalazł się m.in. utwór "House if the rising sun" z 1964 roku grupy The Animals. - W pewnym sensie uważamy się za zespół folkowy i fajnie jest wziąć na warsztat folkowy numer - tłumaczyli muzycy w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gloss: wymykamy się ramom, ale mamy swój styl

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 13:50
Brytyjczyk Jimi Ogden i Amerykanin Roc Warden poznali się w Polsce. Połączyła ich pasja do muzyki oraz Polskie Radio, dla które wkrótce przygotują debiutancki album.
rozwiń zwiń