Nowe sytuacje w legendarnej Republice

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 10:00
Biolik, "Budyń", Tymon i "Roguc" podtrzymują projektem Nowe Sytuacje fenomen Republiki - zespołu który nie istnieje, ale wciąż zdobywa kolejne rzesze fanów.
Audio
  • Leszek Biolik wspomina czasy współpracy i przyjaźni z Grzegorzem Ciechowskim i opowiada o emocjach towarzyszących powstaniu projektu Nowe Sytuacje, a także planach na przyszły rok (Czwórka/Rock Block)
Nowe Sytuacje podczas koncertu w Polskim Radiu. Od lewej Piotr Rogucki, Tymon Tymański wraz z Jackiem Szymkiewiczem
Nowe Sytuacje podczas koncertu w Polskim Radiu. Od lewej Piotr Rogucki, Tymon Tymański wraz z Jackiem SzymkiewiczemFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Leszek
Leszek Biolik podczas koncertu w Polskim Radiu
w ramach projektu Nowe Sytuacje
/fot. Wojciech Kusiński/PR

Basista i gitarzysta Leszek Biolik przyznaje, że fenomen Republiki polegał m.in. na jej image’u, przemyślanym od A do Z. - Spójna koncepcja na muzykę i słowo, osobiste teksty Grzegorza Ciechowskiego , oparte na konkretnej wizji jednostki zniewolonej w systemie - to potwornie mocno rezonowało - mówi muzyk. - Bo systemy się zmieniają, ale nasza reakcja na rzeczywistość - nie. Jesteśmy ludźmi i nasze emocje pozostają niezmienne: wciąż szukamy swojej wolności.

W 2013 roku minęło 30 lat od ukazania się legendarnej płyty zespołu Republika ”Nowe Sytuacje”, która odcisnęła wyraźne piętno na polskiej muzyce rockowej . Dziś dorasta pokolenie, które nie miało okazji słuchać na żywo Grzegorza Ciechowskiego i ci ludzie m.in. za sprawą projektu Nowe Sytuacje, w którym piosenki jego grupy odświeżyli z oryginalnymi muzykami Jacek "Budyń" Szymkiewicz, Tymon Tymański i Piotr "Roguc" Rogucki , na nowo poznają legendę polskiego rocka. - Gdy znów stanęliśmy razem na scenie, poczuliśmy, że tęsknimy do tego, by grać razem. Bo dla większości z nas Republika to połowa życia - mówił Biolik. Muzyk opowiedział w Czwórce nie tylko o swoim powrocie do korzeni, ale także o tym, czym jeszcze nowa-stara grupa zaskoczy swoich fanów w przyszłym roku.

***

Tytuł audycji: Rock Block

Prowadził: Bartek Koziczyński

Gość: Leszek Biolik, basista Republiki, współpracujący z Grzegorzem Ciechowskim od 1988 roku

Data emisji: 17.12.2014

Godzina emisji: 22.00

(kd/fbi)

Czytaj także

Muniek: "Prymityw" trzyma się nieźle, po latach nadal jest czad

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 10:30
20 lat minęło odkąd na rynku pojawił się "Prymityw" T.Love. - Zdecydowaliśmy się na reedycję albumu, bo wydaje mi się, że to jeden z ważniejszych krążków w historii obecnego składu T.Love - mówi Muniek Staszczyk. - Po odejściu Janka Benedka musieliśmy się zintegrować na nowo. Owocem tej integracji stał się "Prymityw".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Rogucki powraca do Jarocina. Coma szykuje nową płytę

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 10:30
Coma z Piotrem Roguckim świętuje 10-lecie istnienia. Koncert "Pierwsze wyjście z mroku 2014 - Live in Jarocin" ukazał się w sieci, a muzycy szykują materiał na nowy krążek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arek Jakubik: na "Pogo" Dr Misio zderza się z Polską

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 12:00
- Na drugiej płycie próbujemy przemycić bardziej poważne treści - mówi Arek Jakubik, lider Dr Misio. Na krążku znalazły się teksty Vargi, Świetlickiego oraz Norwida.
rozwiń zwiń