Fizjoterapia nie tylko dla wyczynowców. Kto powinien pójść do specjalisty?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 14:33
- Do gabinetu warto pójść już na początku naszej przygody z bieganiem. W ten sposób możemy uniknąć wielu problemów zdrowotnych w przyszłości i po prostu poprawić swoje osiągi - mówił fizjoterapeuta Mateusz Mierzejewski. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Kzenon/Shutterstock

Fizjoterapia to nie tylko "usługa medyczna" dla sportowców profesjonalistów. Jak tłumaczył fizjoterapeuta Mateusz Mierzejewski, to "cała branża szerokiego, holistycznego wsparcia dla biegaczy", profilaktyki na wszystkich poziomach zaawansowania. - Technika naszego biegu jest wypadkową wielu czynników, m.in. postawy ciała. Wady postawy i napięcia, jakie mamy w mięśniach, będą się przekładać na ogólną jakość poruszania się. Gdy biegniemy kolejny kilometr "na zmęczeniu", wychodzą detale, drobne bóle, które potem zamieniają się u biegaczy w prawdziwe problemy ze zdrowiem - podkreślał. 

Wizyta u fizjoterapeuty, jak podkreślał gość Czwórki, prawdopodobnie zacznie się od przeprowadzenia wywiadu dotyczącego naszego zdrowia - na przestrzeni całego życia. - Już zachłyśnięcie się podczas porodu może mieć wpływ na to, jak dziś oddychamy - podkreślał. - Potem rozmawiamy o wszystkich urazach, kontuzjach, chorobach i przyjmowanych lekach, przechodzimy do badań i szukamy napięć w ciele, blizn, wyprysków, to wszystko ma znaczenie - mówił ekspert. - To powinna być kompleksowa ocena, dzięki której poznamy jak najwięcej szczegółów i będziemy mogli zbudować ścieżkę postępowania terapeutycznego. 

Zdaniem eksperta warto szukać przyczyn bólu i napięć, jakie odczuwamy w ciele, a nie tylko łagodzić ich objawy. - Jeśli pacjenta boli łydka, to - zanim po prostu zrobimy masaż - szukamy powodów tego bólu. Być może jest to zablokowana stopa, biodro - problemy lubią się sumować i może ich być cała masa - wyliczał ekspert. - Pacjenci, którzy przychodzą do gabinetu z bólem, zakładają najczęściej, że źródło tego bólu jest dokładnie w tym miejscu, które akurat odczuwają. To raczej się nie sprawdza - opowiadał ekspert. 

Posłuchaj
18:06 czwórka fizjo 2022_06_03-09-15-40.mp3 O fizjoterapii, profilaktyce i metodach leczenia mówi Mateusz Mierzejewski (Rozbiegani/Czwórka) 

Jak tłumaczył, w zawodowym sporcie najczęściej "nie ma ludzi całkiem zdrowych". - Są po kontuzjach, złamaniach, naderwaniach, a ich sylwetka odbiega najczęściej od ogólnie przyjętej normy. Przez lata jednak ich ciała zmieniały się i dostosowywały do dyscypliny sportu, którą uprawiają - mówił Mateusz Mierzejewski. - W przypadku "zwykłych Kowalskich" intensywne trenowanie też może odkształcić sylwetkę i odbić się na zdrowiu, nie tylko pozytywnie - tłumaczył. - Dlatego warto słuchać swojego ciała i w razie potrzeby udać się do specjalisty, co przełoży się nie tylko na zdrowie, ale także na nasze wyniki w sporcie. 

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Mateusz Mierzejewski (fizjoterapeuta z Centrum Zdrowego Ciała)

Data emisji: 03.06.2022

Godzina emisji: 09.15

kd