Znieczulica wynika z kapitalizmu?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 18:45
Odwracamy głowę widząc ludzką krzywdę, nie reagujemy na sytuacje, w których ktoś potrzebuje naszej pomocy. Znieczulica to bardzo poważny problem społeczny.
Audio
  • Znieczulica i obojętność na los innych to jeden z największych problemów współczesnego świata (Czwórka/Się mówi)
Odwracając głowę, gdy widzimy krzywdę innych, narażamy się, że kiedyś ktoś nam nie pomoże w analogicznej sytuacji
Odwracając głowę, gdy widzimy krzywdę innych, narażamy się, że kiedyś ktoś nam nie pomoże w analogicznej sytuacjiFoto: Glow Images

Ostatnio 15 osób na próbę gwałtu we francuskim metrze zareagowało... odwróceniem głowy. Problem dotyczy także Polski. Bardzo rzadko robimy coś, widząc chociażby osobę leżącą na ulicy lub zaczepianą w autobusie. Czy wynika to tylko ze znieczulicy, a może strachu o własne zdrowie, czy też zwyczajnie z egoizmu i podejścia „jeśli coś nas nie dotyczy, to nie musimy się tym przejmować”?
Psycholog Jarek Żyliński uważa, że gdyby za pomaganie innym ludzie mogli osiągnąć wymierne korzyści, z pewnością robiliby to częściej. – Stałoby się to „zadaniowe” i mniej by się myślało o tym, czy coś nam to da. Robię to po prostu dla kasy i idę dalej - przekonywał.
Nie brakuje głosów, że znieczulica wypływa z kapitalizmu. - Ja się z tym zgadzam, niestety. Ogrom ludzi nie zrobi nic pożytecznego, jeśli nic za to nie dostaną. Nie mamy wpojonego poczucia solidarności z innymi i świadomości, że żyjemy w społeczeństwie. Dziś my komuś pomożemy, jutro to nam ktoś może pomóc. Brakuje takiego myślenia - powiedziała uczennica Justyna Łaba.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Dominika Sadowska, Justyna Łaba (licealistki), Jarek Żyliński (psycholog)

Data emisji: 18.02.2015

Godzina emisji: 14.00

ac/mm

Czytaj także

Więzienie - wyrok na całe życie? "To wciąż ludzie"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 11:00
Obecnie w polskich więzieniach przebywa ponad 78 tys. ludzi. Po odbyciu kary postarają się wrócić do"normalnego" życia: znaleźć pracę, założyć rodziny. Czy nie będą przez resztę społeczeństwa traktowani jak "trędowaci"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psycholog: siła naszych marzeń jest niezwykle potężna

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 10:00
- Człowiek bez marzeń byłby jak robaczek w wielkiej kałuży. Nie potrafiłby się rozwijać - mówiła w Czwórce psycholog Aleksandra Piotrowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cała prawda o Polakach. "Lubimy narzekać, bywamy niemili"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 16:10
- Jesteśmy pesymistyczni i nieufni wobec innych. Dla nas wszyscy sprzedawcy to naciągacze, bogacze są złodziejami, a politycy kłamią - mówi Karolina Kamińska, podróżniczka.
rozwiń zwiń