Opis |
1.Bajty mi w głowie!
W drodze do szkoły, na uczelni w trakcie wykładów czy w pracy siedząc przed komputerem. Praktycznie wszędzie używamy komórek, tabletów czy innych technologicznych gadżetów. Chcemy być na bieżąco, przeglądamy różne portale społecznościowe, gramy w gry stojąc w korku czy odpisujemy na zaległe wiadomości. W końcu jesteśmy Pokoleniem Ekranów.
Dziennie wchłaniamy 34 gigabajty danych - to odpowiednik 100 tysięcy słów. Mnóstwo z tych informacji podnosi nam ciśnienie i poziom cukru we krwi. Dlaczego to takie groźne? Bo ludzie nie są stworzeni do stresowania się w pozycji siedzącej. Ilość bodźców i informacji, które codziennie wchłaniamy, zaczyna przekraczać możliwości adaptacyjne naszego organizmu. Co się dzieje, gdy mózg zostanie przeładowany danymi?
Z sieci korzysta niemal 1,5 mld ludzi. Ilość wyprodukowanych przez nich informacji jest nieprawdopodobna. W 2014 roku przez internet - według prognoz firmy Cisco - miesięcznie będzie przesyłanych 61,5 mld gigabajtów danych. To odpowiednik 30 mln filmów "Avatar" 3D wyświetlanych na okrągło przez całą dobę. Gdyby to wydrukować w postaci książek, powstałoby ponad 70 stosów wysokości równej odległości Ziemi od Słońca. (źródło: Focus)
W jaki sposób "mądrze" korzystać z możliwości Internetu?
Jak się nie pogubić w tym nadmiarze informacji?
Kiedy rozpoznać, że zbyt długo siedzimy już przed komputerem?
Jaki to może mieć na nas negatywny wpływ?
Goście: Instytut Informatyki UW -dr Konrad Iwanicki , medioznawca dr- Paweł Wieczorek Uniwersytet SWPS
14.35 KONKURS KTO TO MÓWI?
2.Mam odjazd na
Góry, nasze góry - jak piękna pogoda, wygląda na idealną do pieszych wędrówek… jednak GOPR i TOPR mówią prawdę o sytuacji w Tatrach i Beskidach: to szklane góry, czyli wysokogórskie lodowisko, o nieszczęście nietrudno, mały poślizg, upadek kilkaset metrów w przepaść i amen…. Od Bożego Narodzenia po polskiej stronie Tatr zginęło już 14 osób; w jaki sposób przygotować się do takich warunków? A może lepiej sobie odpuścić? Ponoć nawet raki i czekan, nawet przy wyśmienitych umiejętnościach, przy obecnej sytuacji pogodowej nie wystarczą….
Jak to jest na Słowacji (sezonowe zamykanie szlaków, pełna odpłatność za akcje ratownicze, czyli kupa kasy za pomoc helikoptera etc);
goście: Adam Gąsior- podróżnik, red. naczelny waszaturystyka.pl;
3.Kiermasz nietrafionych prezentów - dostałeś skarpety albo okropny sweter? W sobotę jest kiermasz, na którym możesz się wymienić z innymi tym co Ci nie pasuje. Może być to wymiana lub sprzedaż za grosze - to taka zimowa wersja pchlego targu.
15.35 NBP- gospodarczy temat dnia
15.43 EURANET PLUS
|