Orzeł w koronie, czyli patriotyzm w popkulturze

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 15:30
- W powielaniu symboli narodowych na przedmiotach użytkowych sugerowałabym rozsądek. Należy zwracać uwagę w jakim kontekście one wystąpią, z czym będą połączone - mówi Magdalena Lara, studentka Akademii Sztuk Pięknych.
Audio
  • Flaga państwowa i godło - jak symbole narodowe wykorzystywać w sztuce i popkulturze? (Się mówi/Czwórka)
Kolekcja Roberta Kupisza, którą projektant zaprezentował w 2011 roku, inspirowana była polskimi symbolami narodowymi
Kolekcja Roberta Kupisza, którą projektant zaprezentował w 2011 roku, inspirowana była polskimi symbolami narodowymiFoto: PAP/Stach Leszczyński

Przenikanie symboli narodowych do kultury popularnej nie jest polską specyfiką, choć ma u nas swoisty wymiar. - Są to sklepy z odzieżą patriotyczną, w których znajdziemy rzeczy opatrzone symboliką z jednej strony wskazującą na nasza przynależność narodową, z drugiej na ideologiczną - tłumaczy prof. Mirosław Pęczak. - I tak jak kiedyś dominowały tam symbole związane z Powstaniem Warszawskim, dziś są to znaki identyfikowane z Żołnierzami Wyklętymi.

Czy flaga i godło powinny być specjalnie chronione, a może nie powinniśmy się obruszać na cytowanie symboli narodowych w popkulturze? Jak robić to mądrze i ze smakiem - o tym m.in. rozmawiamy z naszymi gośćmi.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Przygotowała: Justyna Tylczyńska

Goście: prof. Mirosław Pęczak (kulturoznawca), Magdalena Lara (studentka ASP), Andrzej-Ludwik Włoszczyński (projektant)

Data emisji: 3.05.2016

Godzina emisji: 14.00

kul/ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kim jest młody Polak?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 19:30
Narodowe Święto Niepodległości to doskonały czas, by porozmawiać o tym, jakimi postawami wykazuje się i jakim człowiekiem jest współczesny Polak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patriotyzm pokoju. Jak go pielęgnować?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 16:48
Czy lokalne działania społeczne, ekologiczne i kulturalne pomogą nam wypracować nowy model patriotyzmu? A może nie ma potrzeby szukać nowych definicji, lecz pielęgnować tradycję?
rozwiń zwiń