Kapela ze Wsi Warszawa: rzeka jest w naszym krwiobiegu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 15:00
- Wobec wody wszyscy jesteśmy równi - mówią muzycy Kapeli ze Wsi Warszawa. - Ona jest wytchnieniem współczesnego miasta i to jej brzmienie chcieliśmy oddać na płycie "Uwodzenie" - dodają Magda Sobczak i Sylwia Świątkowska. 
Kapela ze Wsi Warszawa i mazowieccy mistrzowie  koncert w Studiu PR im. Witolda Lutosławskiego
Kapela ze Wsi Warszawa i mazowieccy mistrzowie – koncert w Studiu PR im. Witolda LutosławskiegoFoto: Wojciech Kusiński/PR

Zobacz
radical guru miller maken 1200.jpg
Radikal Guru z płytą "Beyond The Borders" - muzyka ponad granicami

Rzeki pompują w nas życiodajną wodę

Najnowszy krążek zespołu to kolejny album koncepcyjny. - Każda nasza płyta miała jakąś myśl przewodnią, osią narracyjną "Uwodzenia" jest woda, ale w różnych ujęciach - opowiadają artystki. - Jeśli spojrzymy na mapę Polski, to rzeki wyglądają na niej jak żyły. To część naszego krwiobiegu. My z uwagą przyjrzeliśmy się tej, która jest najbliżej nas, czyli Wiśle. Oraz Urzeczu.

Posłuchaj
18:45 [CZWORKA]CZWORKA (PCM) 30 listopad 2020 kapela ze wsi.mp3 Jak Kapela ze Wsi Warszawa dała się porwać rzece? (Strefa Dread/Czwórka)

Zobacz
warsaw afrobeat orchestra 1200 bb.jpg
Warsaw Afrobeat Orchestra z płytą "Antibody". "O ludzkich niedoskonałościach"

Urzecze. Flisacy zwozili tu muzykę z całego kraju

To mikroregion etnograficzny, który rozciągał się po obydwu brzegach Wisły, pomiędzy ujściami Pilicy i Wilgi a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Region związany był z Wisłą i handlem wiślanym, średniowieczną ludnością mazowiecką, flisakami zwanymi tu orylami, a także z tzw. osadnictwem olęderskim z północy. - Ten obszar zupełnie niedawno został na nowo odkryty przez dobrze nam znanego Maurycego Stanaszka. To on zaszczepił w nas zainteresowanie historią tego miejsca - dodają rozmówczynie Makena. 

Oracja do wody / Kapela ze Wsi Warszawa

Posłuchaj
Maken Barry Dub Pistols Wrocław 1200.jpg
Dub Pistols z nowym krążkiem "Addict". "Muzyka z pozytywną energią"

Brzmienie rzeki w instrumentach akustycznych

Drugim impulsem do powstania płyty było skomponowanie przez kapelę w 2019 roku muzyki do filmu dokumentalnego "Zaginione Urzecze" w reżyserii Adama Rogali i zdjęciami Wiktora Strumiłło. - Muzyczne wiry i strumienie w które wpadliśmy to dźwięki charakterystycznych dla zespołu akustycznych instrumentów: cymbałów, skrzypiec, fideli, barabanu, kobiecych głosów. I tym razem również pięknie brzmiących i wysmakowanych ręką producenta Mariusza Dziurawca ze Studia As One - podsumowuje cymbalistka i wokalistka Magda Sobczak. 

Kapela ze wsi Warszawa" "Mateusz" (Czwórka)

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Goście: Magda Sobczak, Sylwia Świątkowska (Kapela ze Wsi Warszawa)

Data emisji: 31.12.2020

Godzina emisji: 22.15

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA folk Maken
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak