20 lat Dreadsquadu. Czy to czas podsumowań?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 08:25
Marek Bogdański, znany jako Dreadsquad, właśnie świętuje 20-lecie muzycznej działalności. - Wciąż mam konkretną zajawkę na ska, ale interesują mnie różne podgatunki reggae. Po prostu robię i puszczam to, co mi w duszy gra - mówił muzyk w Czwórce. 
Marek Bogdański z Dreadsquadu i Maken
Marek Bogdański z Dreadsquadu i MakenFoto: Czwórka

marek 663.jpg
Marek Bogdański w Czwórce w 2013 roku. "Moja trasa trwa nieustannie"

Dreadsquad to sound system założony w Łodzi w 2001 roku. Z czasem solowy projekt stał się duetem, potem powrócił do pierwotnej formy i od lat pod marką Dreadsquad kryje się Marek "MMF" Bogdański. Jak podkreśla artysta w wywiadach, muzyka była dla niego młodzieńczą zajawką, ale z czasem stała się całym życiem. Setki koncertów w Polsce zamieniły się w europejskie trasy koncertowe, a teraz Dreadsquad koncertował na scenach USA, Kanady, Brazylii, Indii i Japonii. 

Posłuchaj
59:47 2021_11_29 22_01_00_PR4_Strefa_Dread.mp3 O początkach swojej muzycznej drogi, ale i planach - opowiada Marek Bogdański (Strefa Dread/Czwórka) 

- Cieszę się, że ta rocznica trwa, choć oczywiście świętujemy na mniejszą skalę, niż mogłoby to mieć miejsce przed pandemią - opowiadał Marek Bogdański. Jak wspominał, zaczęło się od robienia dreadów znajomym. - I stąd też wzięła się nazwa - opowiadał w rozmowie z Makenem.

Sprawdź także:

Do tej pory Dreadsquad wydał cztery mixtape'y, cztery pełne albumy producenckie oraz mnóstwo singli winylowych i cyfrowych. Współpracował z artystami z Jamajki i wielu krajów Europy. W grupie tych muzyków są Ward 21, Tenor Fly, Top Cat, General Levy, U Brown, Milion Stylez, Lady Chann, Tipa Irie, Jah Mason, Perfect Giddimani, Dr Ring Ding. W brzmieniu Dreadsquad słyszymy dźwięki z całego świata. - Zacząłem robić muzykę, gdy miałem 16 lat, wszyscy pracowaliśmy wtedy na Amigach, potem dopiero weszły PC-ty - wspominał w Czwórce. - W zasadzie już od 2004 roku nie zmieniam oprogramowania, na którym pracuję. Mam starą wersję i nie jest mi potrzebna gonitwa za nowościami, inwestuję raczej w prawdziwe instrumenty - tłumaczył muzyk. - Nie korzystam z gotowych loopów, jeśli już to sam sampluję. Staram się robić rzeczy od początku do końca samodzielnie - podkreślał.


Artysta zdradził też, że planuje w Łodzi organizować cykl imprez reggae - Na razie jestem na etapie poszukiwania dobrej, chwytliwej i jednocześnie niebanalnej nazwy - mówił w rozmowie z Czwórką. 

Również w najbliższych dniach w Warszawie i Łodzi odbędą się wydarzenia klubowe z okazji 20-lecia Dreadsquad.

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Gość: Marek "Dreadsquad" Bogdański

Data emisji: 29.11.2021

Godzina emisji: 22.05

kd 

Czytaj także

Najlepszy numer do grania. Tomek Lipiński o "To, co czujesz"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 16:30
W każdy czwartek w "Muzycznym lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstawały ulubione utwory ostatnich lat i dekad. Tym razem Maken i Tomek Lipiński opowiadają o utworze "To, co czujesz, to, co wiesz" Brygady Kryzys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zrobiliśmy coś pięknego". Tak było na One Love Music Festival

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 10:45
- Na tym festiwalu oglądałem wiele fantastycznych koncertów gwiazd muzyki reggae i dub, dlatego z dużą ciekawością przyglądałem się tegorocznemu line-upowi. Mocnym punktem była Nneka, świetna dziewczyna i artystka z Nigerii, do tego Smolik, Grubson, Gutek i Zalewski - opowiada Maken, gospodarz festiwalowej audycji z One Love Music we Wrocławiu. 
rozwiń zwiń