Warsaw Afrobeat Orchestra o nowej płycie "Chest"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 20:30
Polacy z powodzeniem grali muzykę andyjską, ukraińską, celtycką, flamenco, dancehall albo ragi, dlaczego więc nie mogliby spróbować afrobeatu? Świetnie im to wychodzi, co udowadnia Warsaw Afrobeat Orchestra.
Tak Warsaw Afrobeat Orchestra prezentowali się w studiu koncertowym Czwórki
Tak Warsaw Afrobeat Orchestra prezentowali się w studiu koncertowym CzwórkiFoto: Bartosz Bajerski

WAO dodając słowiańską poetykę i rodzime teksty, już swoją pierwszą płytą "Wendelu" z 2015 roku wzbudziła poważny ferment. - Afrobeat zawsze był mi bliski. Warstwa ideologiczna, przesłanie afrobeatowych grup, czyli przeciwstawianie się przeciwnościom społecznym i systemowi także - mówił w Czwórce Igor Chołda. 

Zespół powstał w 2012 roku w Warszawie. W marcu 2013 w formie cyfrowej ukazał się pierwszy EP grupy, entuzjastycznie przyjęty przez fanów i media. W listopadzie 2013 ich nakładem ukazał się czerwony singiel winylowy zespołu "Only Now", zawierający dodatkowo remix dokonany przez związanego z wytwórnią producenta Bosq z Whiskey Barons. "Only Now" wybrany został drugim najlepszym polskim utworem roku 2013 w głosowaniu słuchaczy audycji "Strefa Dread" na antenie Czwórki. Zespół wystąpił m.in. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Szkół Artystycznych "Kręgi Sztuki" w Cieszynie, podczas warszawskiego Grand Festivalu Róbrege czy na antenie Polskiego Radia Czwórka. Doświadczeni muzycy i trzy wokalistki to wielobarwny taneczny tygiel, który nie pozwala nikomu ustać w miejscu. Dzięki współpracy z amerykańskim Ubiquity Records przykuli uwagę świata. W BBC zachwycała się nimi legenda brytyjskich DJ’ów, Gilles Peterson. Członkowie grupy występują z wieloma zespołami sceny folk / world / rock jak Village Kollektiv, Żywiołak, Elvis Deluxe czy ShataQS. Warsaw Afrobeat Orchestra (WAO) to jedyny w Polsce i być może jedyny w Europie Wschodniej afrobeatowy kolektyw.

Warsaw Afrobeat Orchestra: Only now (Czwórka)

Posłuchaj także:

Na początku stycznia ukazał się czwarty album 11-osobowego zespołu Warsaw Afrobeat Orchestra zatytułowany "Chest". Brzmienie płyty jest wynikiem fascynacji zespołu muzyką rockową i funkową z lat 60-tych i 70-tych. Mocno osadzona sekcja rytmiczna, charakterystyczne riffy gitarowe, szerokie brzmienie sekcji dętej i trzy kobiece wokale to główne elementy tego krążka, który ukazał  się nakładem amerykańskiej wytwórni Peace & Rhythm. Muzycy będą gośćmi Makena w poniedziałkowy wieczór.

Warsaw Afrobeat Orchestra - Winter (Official Video) / WarsawAfrobeatOrchestra

***

Na audycję z cyklu Strefa Dread w poniedziałek (31.01) o godz. 22.00 zaprasza Mirosław "Maken" Dzięciołowski

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka reggae

Czytaj także

20 lat Dreadsquadu. Czy to czas podsumowań?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 08:25
Marek Bogdański, znany jako Dreadsquad, właśnie świętuje 20-lecie muzycznej działalności. - Wciąż mam konkretną zajawkę na ska, ale interesują mnie różne podgatunki reggae. Po prostu robię i puszczam to, co mi w duszy gra - mówił muzyk w Czwórce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skankan powraca z nowym albumem "Bourbon Whiskey Gin"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 22:02
Sosnowiecka formacja Skankan po dekadzie milczenia wydała właśnie nowy album "Bourbon Whiskey Gin". Na krążku usłyszymy m.in. wokal Roberta Brylewskiego. 
rozwiń zwiń