Jay Wise Entertainment. Muzyczne serce Nigerii brzmi jak afrobeats

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 14:24
- Cieszymy się, że gatunek muzyczny, jakim jest afrobeats, z roku na rok się w Polsce rozwija - podkreślali Jide Mustapha, Dare Omisore i Nathaniel Ezimah z Jay Wise Entertainment. ​
Jide Mustapha, Dare Omisore Nathaniel Ezimah i Maken
Jide Mustapha, Dare Omisore Nathaniel Ezimah i MakenFoto: Czwórka

Jide Mustapha, Dare Omisore i Nathaniel Ezimah z Jay Wise Entertainment to Nigeryjczycy, mieszkający, ale także tworzący na co dzień w Polsce w gatunku afrobeats. - Ta muzyka stanowi kombinację wielu innych stylów, m.in. fuji - pochodzącego z Afryki. Zawiera elementy m.in. amerykańskiego jazzu, soulu czy r'n'b - opowiadali w rozmowie z Czwórką. Jak podkreślali, prekursorem tego stylu był także Nigeryjczyk, urodzony w latach 30. ubiegłego wieku muzyk i multiinstrumentalista, a także działacz na rzecz praw człowieka Fela Kuti. 

Artyści opowiadali, że rynek muzyki afrobeats w Polsce bardzo szybko się rozwija, sami także wykonują muzykę. - Kiedyś można było na imprezach grać ten gatunek przez 10 minut, teraz kilkaset osób bawi się nieprzerwanie całe godziny - podkreślali. Zapowiadali także wyjątkowe wydarzenie, które odbyło się w Polsce - koncert, podczas którego wystąpił nigeryjski gwiazdor Omah Lay, reprezentant gatunku afrofusion. Artysta ma dopiero 23 lata i koncertuje na całym świecie. - Karierę rozpoczął w 2020 roku, jako wokalista, ale też kompozytor swoich utworów i producent muzyczny - tłumaczyli goście Czwórki. - Wykonuje afrofusion bardzo podobne do afrobeats, to zbliżona kombinacja brzmień - opowiadali goście Czwórki. 

Posłuchaj
58:12 2022_05_09 22_01_40_PR4_Strefa_Dread.mp3 O muzyce afrobeats w Polsce opowiadają artyści z projektu Jay Wise Enterteinment (Strefa Dread/Czwórka) 

Jak podkreślali, zorganizowanie w Europie Środkowej koncertu gwiazdy muzyki pochodzącej z Nigerii nie musi być trudne. - Oczywiście po prostu rozmawialiśmy z managementem, gdy pojawiły się plany globalnej trasy koncertowej. Padały pytania o to, ile osób może pojawić się na takim koncercie, ale ostatecznie wszystko się udało - wspominali. 


Muzycy gościli już w Czwórce w 2019 roku, gdy opowiadali o początkach projektu Jay Wise Entertainment i ówczesnej promocji brzmień afrobeatowych w naszym kraju. Wówczas do określenia tego gatunku użyli porównania autorstwa Burna Boya, "że afrobeats jest jak pizza" - ma ona jedną bazę, ale różne składniki można do niej dodawać. Ta muzyka jest wielobarwna, dlatego nazywają ją "beats", a nie "beat" - mówili wówczas artyści. POSŁUCHAJ tego wywiadu <<<

Posłuchaj też:


Jide Mustapha, Dare Omisore Nathaniel Ezimah/fot. Czwórka Jide Mustapha, Dare Omisore, Nathaniel Ezimah/fot. Czwórka

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Goście: Jide Mustapha, Dare Omisore, Nathaniel Ezimah (Jay Wise Entertainment) ​

Data emisji: 09.05.2022

Godzina emisji: 23.15

kd

Czytaj także

Koncert na żywo w Czwórce - Boleo & Follow The Riddim [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 09:00
Boleo & Follow The Riddim to formacja, która zwyciężyła w konkursie Czwórka Reggae Contest podczas tegorocznego festiwalu reggae w Ostródzie. Muzycy zagrali dla słuchaczy Czwórki koncert na żywo. 
rozwiń zwiń