Moribaya - afrykańskie rytmy i pozytywne wibracje

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 15:20
Moribaya to wielokulturowy kolektyw, który gra muzykę Afryki Zachodniej. - Myślę, że ta muzyka jest trochę jakby z innej planety - mówi w Czwórce Anika Kaminska. - Jest to przekaz energetyczny pozytywnych wibracji. Głównie o to chodzi, żeby podzielić się dobrą energią, naładować ludzi wewnętrznym słoneczkiem, bawić się razem i celebrować życie.
Anika Kaminska z zespołu Moribaya i prowadzący audycję Maken
Anika Kaminska z zespołu Moribaya i prowadzący audycję MakenFoto: Czwórka
  • Moribaya to pięcioosobowy,  wielokulturowy kolektyw o międzynarodowym składzie artystów.
  • Muzycy w swojej twórczości inspirują się muzyką Afryki Zachodniej.
  • Grupa wykonuje swoje utwory na autentycznych, tradycyjnych instrumentach afrykańskich.

Jak powstał zespół Moribaya?

Zespół Moribaya to skład, w którym znaleźli się artyści, pasjonaci i podróżnicy z Polski, Burkina Faso, Australii i Ukrainy. Poznali się w Warszawie, a połączyło ich zamiłowanie do tradycyjnej muzyki zachodniej Afryki.

- Warszawa to europejska, międzykulturowa stolica, która umożliwia spotkania ludzi z najróżniejszych zakątków świata - mówi gość Czwórki. - Oczywiście połączyła nas muzyka. Nie ma za wielu muzyków, którzy interesowaliby się tak bardzo tradycyjną muzyką z Afryki Zachodniej. Więc jak tylko znajdzie się ktoś taki, to prędzej czy później nawiążemy współpracę. Tak też zawiązał się zespół.

Jaką muzykę gra zespół Moribaya?

Żywiołowa, transowa muzyka bębnów, piękne dźwięki tradycyjnych instrumentów afrykańskich oraz ekspresyjny taniec tworzą z każdego koncertu pełną wrażeń i emocji podróż do źródeł rytmu. Repertuar zespołu stanowią transowe i szybkie rytmy oraz bujające melodie afrykańskie, inspirowane muzycznym folklorem terenów Afryki Zachodniej.

- To jest miejsce naszych inspiracji, a główne kraje z których pochodzi ta muzyka, to Mali, Gwinea i Burkina Faso. Czasami jeszcze mogą występować wpływy z Senegalu - opowiadaartystka. - Oczywiście nie wzorujemy się tylko i wyłącznie na tradycyjnych rytmach. Też dodajemy od siebie dużo aranżacyjnie, bo w takiej muzyce, muzyce tradycyjnej jest trochę jak w jazzie - są motywy z których można korzystać. Te motywy są grane przez wszystkich i są bardzo lubiane, są częścią tej tradycji, ale każdy aranżuje je na własny sposób.

  

Źr. Youtube/Moribaya - Haidara


Na jakich instrumentach gra zespół Moribaya?

Grupa wykonuje swoje utwory na autentycznych, tradycyjnych instrumentach afrykańskich takich jak Kora - afrykańska harfa, balafony, ngoni, bębny djembe, dundun, tama i bara a także bęben szczelinowy krin, carignian i djabara. Członkowie zespołu wielokrotnie podróżowali do Afryki by chłonąc tamtejszy folklor muzyczny, co pozwoliło im głęboko wniknąć i zrozumieć kulturę i tradycję Afryki Zachodniej. Z sukcesami przenoszą te wibracje dalej z powodzeniem koncertując.

- Myślę, że ta muzyka jest trochę jakby z innej planety. Jest zupełnym novum dla niektórych osób na naszych koncertach, ale myślę, że najważniejszym czynnikiem jest tutaj energia - podkreśla Anika Kaminska. - Jest to po prostu przekaz energetyczny pozytywnych wibracji. Głównie o to chodzi, żeby podzielić się dobrą energią, naładować ludzi słoneczkiem wewnętrznym, bawić się razem i celebrować życie. To jest takie ogólne przesłanie tego, co robimy i myślę, że ludzie to bardzo dobrze odczytują i otwierają się.

Źr. Youtube/MORIBAYA - Zaouli at Around The Rhythm Festival featuring Thomas Guei


Obecnie zespół liczy pięciu członków: Anika Kamińska, Noums Dembele, Paul Grocott, Margarita Udovichenko i Karol Kot. W październiku 2018 zespół wydał swój debiutancki album Kelen. W lutym 2020 ukazał się drugi album o nazwie Fila, na początki 2023 roku ukazał się trzeci najbardziej dojrzały album zespołu Saba.

 

Posłuchaj
46:17 CZWORKA - Strefa dread - zespoł Moribaya .mp3 Anika Kaminska z zespołu Moribaya o inspiracjach, twórczości i planach (Strefa Dread/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Gość:  Anika Kaminska z zespołu Moribaya

Data emisji: 24.09.2023

Godzina emisji: 19.15

aw/mat.pras.

Czytaj także

Nigeryjski afrobeats i Fireboy DML podbijają serca świata

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 09:29
Pięć lat temu w Polsce powstała inicjatywa Afropolska, która skupia się na promocji afrykańskiej kultury w naszym kraju i integracji społeczności afrykańskiej. Organizują szereg niezwykłych inicjatyw, wydarzeń, koncertów. Teraz zapraszają na występ Fireboy DML. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jabbadub i "Temple", kolejny album z francuskiej wytwórni

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 13:17
W znanej francuskiej wytwórni ODG Prod ukazuje się kolejny album polskiego dubowego duetu Jabbadub. Z tej okazji studio Czwórki odwiedzili Dino oraz Mista B, by opowiedzieć o swojej muzycznej drodze.
rozwiń zwiń