Dreadsquad w Czwórce. O nowym wydawnictwie i koncertach w Azji

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2024 15:30
Gościem audycji jest Marek Bogdański, znany jako Dreadsquad. W Czwórce opowiada o swojej płycie, którą wyprodukował dla irlandzkiego wokalisty Cian Finn, oraz swojej azjatyckiej trasie.
Marek Bogdański (Dreadsquad) i Maken w 2021 roku
Marek Bogdański (Dreadsquad) i Maken w 2021 rokuFoto: Czwórka
  • Dreadsquad to sound system założony w Łodzi w 2001 roku.
  • Obecnie pod marką Dreadsquad kryje się Marek "MMF" Bogdański.
  • W audycji mówi m.in. o swojej trasie po Azji, a także festiwalu Goa Sunsplash. 
  • Opowiada także o nowym albumie irlandzkiego wokalisty Ciana Finna, który w całości wyprodukował.  

Dreadsquad to sound system założony w Łodzi w 2001 roku. Z czasem solowy projekt stał się duetem, potem powrócił do pierwotnej formy i od lat pod marką Dreadsquad kryje się Marek "MMF" Bogdański. Jak podkreśla artysta w wywiadach, muzyka była dla niego młodzieńczą "zajawką", ale z czasem stała się całym życiem. Setki koncertów w Polsce zamieniły się w europejskie trasy koncertowe, Dreadsquad koncertował na scenach USA, Kanady, Brazylii, Indii, Japonii, Tajlandii i wielu innych krajów. 


Dreadsquad na Goa Sunsplash

W Czwórce Dreadsquad opowiada o m.in. o swojej trasie po Azji i jednym z największych festiwali reggae w Indiach - Goa Sunsplash, w którym brał udział już po raz drugi. - Jest to festiwal, który zdecydowanie zdobył międzynarodową, światową rozpoznawalność. Przez kilkanaście lat swojej pracy organizatorzy wyrobili sobie już porządne kontakty, więc line up jest i ciekawy i można na scenie zobaczyć pierwszoligowych wykonawców, takich jak Queen Omega czy Anthony B - mówi gość audycji. - Można też spotkać dużo nowych, ciekawych muzyków, o których wcześniej prawdopodobnie część z nas mogła nie słyszeć.

 

Dreadsquad wielokrotnie grał w Indiach i ma tam wielu znajomych. - Czułem się po prostu, jakbym pojechał tam do siebie. Myślałem, że będę tam jedynym grającym Polakiem, okazało się, że Polaków było tam całkiem sporo - opowiada. - Przez przypadek spotkaliśmy się z Ashwaghanda Soundsystem, którzy nie zdradzili, że tam będą, więc zrobili mi niezłą niespodziankę. Była też ekipa związana z legendarnym klubem Pstrąg w Zakopanem, no i poznałem trochę nowych, nieznanych mi wcześniej osób z Polski. Było fajnie, bo czułem się naprawdę jak w domu. 

Cian Finn i muzyczna współpraca

Dreadsquad także zapowiedział nowy krążek irlandzkiego wokalisty Cian Finn, którego premiera zaplanowana jest na kwiecień 2024 roku. W audycji usłyszeliśmy przedpremierowo kilka utworów z tej płyty.  Jak doszło do współpracy obydwu panów?

- Ciana znam przez to, że on przez długi czas współpracował z Radikal Guru. Znaliśmy się dobrze i nagrywaliśmy też wspólne, pojedyncze utwory. Założyłem studio nagraniowe i jestem otwarty na współpracę z różnymi artystami, on zwrócił się więc do mnie o pomoc przy remiksach i innych rzeczach - opowiada rozmówca Makena. - Cian był bardzo zadowolony z rezultatów i w końcu zaproponował mi cały album. Po dość burzliwym procesie twórczym nagraliśmy krążek, który jest inny niż wszystkie moje poprzednie płyty. Można usłyszeć tu dużo hip-hopu.

 

Źr. Youtube/Cian Finn - All I Wanna Do (Official Music Video)


- Okazało się bowiem, że Cian stał się trochę bardziej hiphopowy. Kiedyś bardziej śpiewał, tutaj natomiast chciał przekazać dużo treści zaangażowanej. Jest więc sporo jego osobistych przemyśleń, związanych też ze śmiercią ojca i w ogóle z tym, co się dzieje na świecie. Ta płyta wyszła tak, jak powinna wyjść - zaznacza Dreadsquad.  - Wierzę, że gdzieś spotkaliśmy się pośrodku, a płyta jest bardzo różnorodna. Można znaleźć więc sporo hip-hopu, starszego, nowszego, bardziej elektronicznego, trochę muzyki basowej, ale także swoje miejsce znalazły utwory reggae. Uważam, że to ciekawy album. Cieszę się, że miałem przyjemność go wyprodukować w całości i też zmiksować. Jest to takie moje endemiczne dziecko.


Posłuchaj
52:49 Czwórka/Strefa Dread Marek Bogdański, znany jako Dreadsquad 28.01.2024.mp3 Marek Bogdański, znany jako Dreadsquad, o nowej produkcji i trasie po Azji (Strefa dread/ Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Gość: Marek "Dreadsquad" Bogdański

Data emisji: 29.01.2024

Godzina emisji: 22.05

aw/kor-wm

Czytaj także

Najlepszy numer do grania. Tomek Lipiński o "To, co czujesz"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 16:30
W każdy czwartek w "Muzycznym lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstawały ulubione utwory ostatnich lat i dekad. Tym razem Maken i Tomek Lipiński opowiadają o utworze "To, co czujesz, to, co wiesz" Brygady Kryzys.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zrobiliśmy coś pięknego". Tak było na One Love Music Festival

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 10:45
- Na tym festiwalu oglądałem wiele fantastycznych koncertów gwiazd muzyki reggae i dub, dlatego z dużą ciekawością przyglądałem się tegorocznemu line-upowi. Mocnym punktem była Nneka, świetna dziewczyna i artystka z Nigerii, do tego Smolik, Grubson, Gutek i Zalewski - opowiada Maken, gospodarz festiwalowej audycji z One Love Music we Wrocławiu. 
rozwiń zwiń