27Pablo: Jamajka zawsze umie dostosować się do rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 21:21
27Pablo z Dancehall Masak-Rah w ostatnim czasie mniej działa muzycznie. Przyznaje, że muzykę poznaje coraz lepiej, a swoją podróżą przez jej światy dzieli się w swoim podcaście. 
Maken i Paweł Szawczukiewicz w studiu Czwórki
Maken i Paweł Szawczukiewicz w studiu CzwórkiFoto: Czwórka
  • Paweł Szawczukiewicz, czyli 27Pablo z Dancehall Masak-Rah, mieszka w Portugalii. Tam nieustannie odkrywa muzykę. 
  • Flagowym muzycznym produktem portugalskim jest fado. Czwórkowy gość jednak zwraca uwagę na przeróżne kolonialne wpływy w kraju. 
  • 27Pablo prowadzi podcast, który jest jego osobistą muzyczną podróżą. 
  • Paweł Szawczukiewicz nie ustaje w poszukiwaniach, ale nie zapomina o muzyce jamajskiej.

Dziś 27Pablo, czyli Paweł Szawczukiewicz, mieszka w Portugalii. Polskę odwiedza co jakiś czas. Teraz przyjechał na spotkanie z kolegami ze Splendid Sound. - Spotykamy się na imprezach we Wrocławiu i Warszawie. To niemal spotkanie rodzinne, z osobami, które przewinęły się przez kluby: Mandala, Piątki, Parking. Tam się ludzie zaprzyjaźnili, niektórzy pożenili. To dziś rodzinny piknik. 

Muzyka stale jest obecna w życiu osób z tego środowiska. Paweł, dziś mieszkając w Portugalii, wciąż ją odkrywa. - Mieszkam na prowincji Portugalii, dzieje się tam mniej niż w dużych miastach. Trochę kryzys związany z muzyką jamajską i inspirowaną muzyką jamajską dotknął też Portugalię, ale ona się już powoli budzi - podkreśla. - Wysłałem sobie dużą porcję winyli, coś się zacznie dziać - dodaje. 

Portugalia - nie tylko fado

Flagowym muzycznym produktem portugalskim jest fado. Można je nazwać muzyczną marką tego kraju. 

- Jednak Portugalia ze względu na swoją kolonialną historię ma dużo wpływów afrykańskich - podkreśla gość Makena. - Jest czarna Portugalia, w której olbrzymi wpływ mają Wyspy Zielonego Przylądka, gdzie mają fenomenalną tradycję muzyczną. Jest Angola z kuduru i tego typu historiami. Klasycy jak Bonga, czy Cesária Évora - niezwykła, nietuzinkowa postać. Jej piosenkę dziś śpiewa Madonna i Dino Santiago, artysta z Wysp Zielonego Przylądka. Madonnę zafascynowała właśnie ta czarna Lizbona. W Portugalii są też wpływy z Brazylii, która sama w sobie ma fenomenalną kulturę pełną wpływów.


Posłuchaj
57:28 2024_02_25 19_02_15_PR4_Strefa_Dread.mp3 O muzyce Portugalii i świat opowiada 27Pablo (Strefa Dread/Czwórka)

 

Muzyczny podcast - podróż przez dźwięki

W ostatnim czasie 27Pablo mniej działa muzycznie, nie występuje, ale prowadzi swój autorski, muzyczny podcast. 

- Mój podcast to podróż, którą zawsze chciałem odbyć - przez wszystkie style muzyczne - opowiada. - Otwierają mi się klapki na kolejne style muzyczne, ciągle coś odkrywam. Nigdy nie sądziłem, że zagłębię się w początki czarnego house'u w Chicago, a wcale nie jest to tak odległe od tego, czego słuchałem - to wszystko stworzyli czarni - techno było czarne, house był czarny. Nie boję się też muzyki młodych ludzi, chętnie sięgam po to, co przynosi moje dwunastoletnie dziecko. 

Zobacz także:

Paweł Szawczukiewicz nie ustaje w poszukiwaniach, ale nie zapomina o muzyce jamajskiej. - Nie wiem, czego się po niej spodziewać, jaka będzie jej przyszłość, i to jest zawsze dla mnie najbardziej atrakcyjne w tym, co się na Jamajce dzieje. Zauważyłem, że Jamajka zawsze umie dostosować się do rzeczywistości - mówi - Oni ciągle umieją znaleźć swój głos. 

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Gość: Paweł Szawczukiewicz (27Pablo z Dancehall Masak-Rah)

Data emisji: 25.02.2024

Godzina emisji: 19.20

pj/wmkor