Solowy debiut Lisa. "W Dialogu" - teksty oparte na filozofii dialogu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2024 08:00
Marcin "Lisu" Lisowski wydał debiutancką solową płytę "W Dialogu". Muzyk znany z zespołu Ga-Ga Zielone Żabki poszedł solową drogą pod wpływem swoich tekstów, w których wybrzmiewa filozofia dialogu. 
Lisu i Maken w studiu Czwórki
Lisu i Maken w studiu CzwórkiFoto: Czwórka
  • Marcin "Lisu" Lisowski wydał debiutancki album "W Dialogu".
  • Teksty, pisane przez artystę od lat, opierają się na filozofii dialogu. 
  • Artysta widzi dużą potrzebę dialogu. Mówi, że jest on potrzebą współczesności. 
  • Lisu zaangażowany jest w działalność Samoorganizacji Artystycznej Zamek Nadaje. Zamek w Jaworze to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. 

Marcin "Lisu" Lisowski to jeden z twórców Samoorganizacji Artystycznej Zamek Nadaje, gitarzysta zespołów Ga-Ga Zielone Żabki, Soulja Hooligans. Tym razem artysta wchodzi na drogę solową - nagrał płytę "W Dialogu", a wszystko zaczęło się od tekstów. 

- Główną przyczyną powstania tej płyty były teksty, które pisałem od dawna. Mam taki analogowy notatniczek, gdzie zapisuję swoje teksty, przemyślenia, wiersze. Napisałem ich sporo - przyznaje Lisu w rozmowie z Makenem. - Muzyka do nich powstawała dość spontanicznie. Z gitarą niemal się nie rozstaję, od 18 lat gram w Ga-Ga Zielone Żabki. Narastała we mnie potrzeba wypowiedzi. Tu warstwa tekstowa jest ważna - dodaje. 

Płyta została nagrana z zespołem, w którego skład wchodzą: Piotr Broda Wołyniec - perkusja, Arkadio Buendi Jaffa - bas, Daniel Osiat Osiatycki - klawisze, Paweł Leman Lemański - saksofon i Maciej Maślak Blejzing - puzon.


Posłuchaj
53:23 2024_01_21 19_01_54_PR4_Strefa_Dread.mp3 Marcin "Lisu" Lisowski opowiada o swojej płycie "W Dialogu" (Strefa Dread/Czwórka)

- Tytuł tego albumu oddaje jego ducha. Potrzeba dialogu to kolejna z przyczyn jej powstania - przyznaje artysta. - Widać tu inspirację filozofią dialogiczną, której przedstawicielami są Ferdinanda Ebnera, Martin Buber czy Emmanuel Levinas. Ona swoje tradycje czerpie z judaizmu, ci filozofowie są też trochę religioznawcami. Na tej płycie pojawiają się odwołania do tej filozofii - chcemy dotrzeć do istoty człowieka. W kontekście społecznym - sztuka dialogi jest sztuką etyki. 

Lisu wyjaśnia, że współcześnie zauważamy mocny proces indywidualizacji. Ocenia to pozytywnie, bo poznajemy siebie, możemy się zindywidualizować i uzyskać wolność. - Trzeba też pamiętać, że z drugiej strony dialogu też mamy wolnego człowieka - podkreśla. - Czasem mocno jesteśmy skupieni na sobie i swoich poglądach. Chcemy różnorodności, ale trudno nam ją zaakceptować. Ja piszę o "czasie hałaśliwych monologów". 

Zamek w Jaworze i sztuka zaangażowana społecznie

Dialog jest bazą, na której w Jaworze działa kolektyw artystyczny. Czwórkowy gość zauważa, że nawet w takich organizacjach, gdzie nie ma hierarchii, poglądy są podobne - ta rozmowa nie zawsze jest łatwa. - Dialog to potrzeba współczesności, ale też przeszłości i przyszłości - podkreśla.  

Jawor nazywany jest oazą wolności. Niemałe znaczenie dla jego pozycji ma Zamek w Jaworze, który stał się miejscem skupiającym mnóstwo inicjatyw kulturalno-społecznych. 

- W Jaworze powstały Zielone Żabki. Tam ciągle coś się dzieje. Czerpiemy inspiracje i ducha z tradycji kultury alternatywnej, wracamy do potrzeb duchowych, intelektualnych - mówi Lisu. - W Zamku powstała taka społeczność, która czerpała z Jarocina, z koncertów Brylewskiego, Armii. Zielone Żabki wygrały festiwal w Jarocinie i sukces tego zespołu spowodował, że nagle w Jaworze zaczęło pojawiać się mnóstwo zespołów, inicjatyw, które chciały działać oddolnie. To nie jest sztuka dla sztuki, to sztuka zaangażowana społecznie. 

Piosenki - wyraz emocji

Niektóre z piosenek Lisu były reakcją na konkretne wydarzenia. Taką są "Faryzeusze", o gorzkim obrazie religii w naszym społeczeństwie. - Ten utwór powstał w natchnieniu, ale też w gniewie - przyznaje artysta. - W Białymstoku społeczność LGBT wyrażała swoje istnienie na marszu, co spotkało się z agresją, ktoś został zaatakowany. To mnie zbulwersowało, poczułem się źle. W Polsce wiele osób odwołuje się do tradycji katolickiej, chrześcijańskiej. Ja sam cenię naukę Jezusa - naukę miłości i poszanowania drugiego człowieka. Tytuł "Faryzeusze" odnosi się do tych, którzy wycierają sobie twarz tymi ideami, ale ich zachowania są przeciwstawne. "Faryzeusze" odnoszą się do ich hipokryzji. 

LISU - W Dialogu, Premierowy Koncert w Radiu Zamek Nadaje 25 Marca 2023/Zamek Nadaje

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Gość: Marcin "Lisu" Lisowski

Data emisji: 21.12.2024

Godzina emisji: 19.13

pj/pg

Czytaj także

Jabbadub i "Temple", kolejny album z francuskiej wytwórni

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 13:17
W znanej francuskiej wytwórni ODG Prod ukazuje się kolejny album polskiego dubowego duetu Jabbadub. Z tej okazji studio Czwórki odwiedzili Dino oraz Mista B, by opowiedzieć o swojej muzycznej drodze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Damian SyjonFam: na płycie "77" realizuję swoje marzenia

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 12:45
Damian SyjonFam po pięciu latach pracy wydaje swój album "77". Już w tytule odwołuje się do roku swego urodzenia, ale na płycie znalazło się też miejsce dla młodych, dla głosu młodej gwardii. 
rozwiń zwiń