Christos DC: "Kung Fu Action Theatre" to medytacyjna płyta

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 14:22
Niedawno światło dzienne ujrzała instrumentalna płyta "Kung Fu Action Theatre". - Dorastałem, oglądając filmy kung-fu, dzięki czemu zainteresowałem się chińską muzyką. Zawsze też byłem wielkim fanem instrumentalnego reggae, które daje mi inspirację - mówi Christos DC. - Wiele lat nosiłem w sobie pomysł połączenia tych dwóch stylów i w rezultacie powstał ten album.
Christos DC zabrał nas w medytacyjną podróż przez  Chiny, Jamajkę i Waszyngton dzięki płycie Kung Fu Action Theatre. Na zdjęciu artysta z prowadzącym audycję DJ Makenem.
Christos DC zabrał nas w medytacyjną podróż przez Chiny, Jamajkę i Waszyngton dzięki płycie "Kung Fu Action Theatre". Na zdjęciu artysta z prowadzącym audycję DJ Makenem.Foto: Czwórka
  • Christos DC, alias Christopher Vrenios, to artysta, producent, autor tekstów, urodzony i wychowany w Waszyngtonie.
  • Pseudonim zaczerpnął ze swojego greckiego dziedzictwa. Na początku lat 90. zaczął produkować utwory hip-hopowe i r&b z niezależnymi artystami z DC i Nowego Jorku.
  • Następnie zwrócił się ku muzyce reggae, a jego debiutancki album "Offering" został wyprodukowany i nagrany na Jamajce. W nagraniu wzięli udział Augustus Pablo i czołowi wokaliści roots.
  • Artysta ma na swoim koncie współpracę z Thievery Corporation i innymi grupami.
  • Christos DC wydał siedem albumów, a jego twórczość cieszy się międzynarodowym uznaniem.
  • Niedawno pojawiła się jego instrumentalna płyta zatytułowana "Kung Fu Action Theatre".

Christos DC, alias Christopher Vrenios, to artysta, producent, autor tekstów, urodzony i wychowany w Waszyngtonie. Przez ponad 20 lat artysta współpracował z Donem Carlosem, Sly & Robbie, Augustusem Pablo, The Firehouse Crew, The Itals, Sugar Minott, Rebel Idrens, K-Jah Sound i wieloma innymi muzykami.


Christos DC i "Kung Fu Action Theatre"

Artysta studio Czwórki odwiedził po swoim koncercie w stołecznym klubie Chmury, gdzie na scenie towarzyszył mu Tomawok. Jak się okazuje, Christos DC, odwiedza nasz kraj nie tylko przy okazji koncertów, jego żona jest Polką. Stąd też wynikają jego różnego rodzaju kolaboracje artystyczne, np. z Damianem SyjonFam. W audycji wiele miejsca poświęcił swojej ostatniej płycie "Kung Fu Action Theatre". - W młodości fascynowało mnie kung-fu. W telewizji w każdą sobotę o dwunastej był blok zatytułowany "Kung Fu Action Fighter", w którym leciały tylko i wyłącznie filmy ze sztukami walki - opowiada gość Czwórki. - Zawsze pędziłem więc, żeby zdążyć i te filmy obejrzeć. Potem sam zacząłem trenować i byłem uczniem szkół kung-fu, wtedy też trochę zaczęła mnie interesować muzyka chińska.

Jednak jego droga do chińskich brzmień była jeszcze długa. Artysta na początku lat 90. zaczął produkować utwory hip-hopowe i r&b z niezależnymi artystami z DC i Nowego Jorku. Następnie zwrócił się ku korzeniom reggae i spędził kilka lat w trasie jako gitarzysta i drugi wokalista. Debiutancki album Christosa DC "Offering" został wyprodukowany i nagrany na Jamajce, udzielali się na nim Augustus Pablo i czołowi wokaliści roots. Następnie Christos zaczął pracować sesyjnie, grając na gitarze i basie, a nawet współtworzył utwory z Thievery Corporation i innymi grupami. We własnej, niezależnej wytwórni Honest Music wydał siedem albumów, które cieszą się międzynarodowym uznaniem.


Źr. Youtube/ Damian Syjonfam feat. Christos DC - Long Way

Inspirująca muzyka chińska

- Robiłem produkcje hip-hopowe i w sklepach z winylami przebierałem stosy płyt, szukając jakichś ciekawych materiałów na sample. Wtedy właśnie ponownie pojawiła się chińską muzyka, odkryłem chińską operę i chińską muzykę klasyczną. Okazało się, że to są niesamowite dźwięki - tłumaczy Christos DC. - Wtedy właśnie zacząłem trochę podążać w chińskim kierunku, okazało się, że chińskie instrumenty dobrze odnajdują się w reggae i postanowiłem to połączyć. Pomysł dojrzewał blisko dziesięć lat.


Źr. Youtube/ Christos DC/Mystic


Chińskie instrumenty i reggae brzmienie

Przełom nastąpił, gdy Christos DC kupił sobie guzheng, chiński instrument, który przypomina cytrę, i zaczął się na niej uczyć się grać. W międzyczasie poznał Chinkę, która grała na dulcimerze, a także muzyka z Japonii, który gra na chińskim instrumencie smyczkowym erhu. Wtedy wizja nowej płyty z wykorzystaniem chińskich dźwięków stała się realna.

Jak przyznaje artysta, praca nad tą płytą wyglądała inaczej niż nad dotychczasowymi wydawnictwami. - To płyta instrumentalna. Tutaj proces tworzenia miał charakter bardziej medytacyjny od tego, gdy się pisze teksty i śpiewa - opowiada rozmówca DJ Makena. - Nie narzucałem się ze swoją identyfikacją, bo nie ma wokalu. Ważne dla mnie było to, co popłynie w tym twórczym flow. Muszę przyznać, że muzyka instrumentalna oraz łączenie tych instrumentów i dźwięków bardzo mnie wciągnęło. Tworzenie przychodziło dosyć łatwo i naturalnie.


Źr. Youtube/ Christos DC/Far East


"Kung Fu Action Theatre" to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się fuzją gatunków muzycznych i eksploracją nowych terytoriów dźwiękowych. W powstawanie płyty zaangażowany był spory międzynarodowy skład. Album został  zmiksowany przez Laurenta "Tippie I" Alfreda w St. Croix i zmasterowany przez Justina Weisa w San Francisco. Artyście towarzyszą na perkusji Lincoln Style Scott, na basie i dodatkowych instrumentach perkusyjnych Kenyatta Hill, instrumentach klawiszowych Laurent "Tippy I" Alfred, saksofonie Brian Falkowski, na erhu Feifei Yang i Chao na dulcimerze.


Posłuchaj
53:09 CZWORKA/Strefa Dread Christos DC- wszystko29.04.2024.mp3 Christos DC opowiada o swojej płycie „Kung Fu Action Theatre”, twórczości oraz inspiracjach (Strefa dread/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Gość: Christos DC (Christopher Vrenios, artysta, producent, kompozytor, autor tekstów)

Data emisji: 28.04.2024

Godzina emisji: 19.20

aw/mat.pras./wmkor

Czytaj także

Damian SyjonFam: na płycie "77" realizuję swoje marzenia

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 12:45
Damian SyjonFam po pięciu latach pracy wydaje swój album "77". Już w tytule odwołuje się do roku swego urodzenia, ale na płycie znalazło się też miejsce dla młodych, dla głosu młodej gwardii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

27Pablo: Jamajka zawsze umie dostosować się do rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 21:21
27Pablo z Dancehall Masak-Rah w ostatnim czasie mniej działa muzycznie. Przyznaje, że muzykę poznaje coraz lepiej, a swoją podróżą przez jej światy dzieli się w swoim podcaście. 
rozwiń zwiń