Muzyka do filmu "Johnny". Michał Kush: to dźwięki pełne emocji

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 19:23
- Gdy napisałem już większość ścieżki dźwiękowej, spłonął mój komputer, a nie było zapasowych plików. To był znak, wszystko musiało powstać od nowa - opowiadał w rozmowie z Czwórką Michał Kush, kompozytor i producent. 
Michał Kush podczas gali Fryderyk Festiwal 2022
Michał Kush podczas gali Fryderyk Festiwal 2022Foto: PAP/Marcin Bielecki

"Johnny" to poruszająca, oparta na prawdziwej historii opowieść o miłości do świata i drugiego człowieka oraz o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę. Gdy Patryk dostaje ją od ks. Jana Kaczkowskiego, nie podejrzewa nawet, jak odmieni to jego życie. Ścieżkę dźwiękową do filmu "Johnny" napisał Michał Kush, znany m.in. ze współpracy z Darią Zawiałow czy Arkiem Kłusowskim. W utworze usłyszymy głos Dawida Karpiuka - to wokalista zespołu Dziwna Wiosna.

- Główny producent Robert Kijak zaproponował, by zaśpiewał to właśnie on. Nie znałem wcześniej Dawida, ale uznałem, że to wszystko bardzo dobrze "siedzi" i tak zostało - wspominał Marcin Kusz, producent. Jak opowiadał, ścieżka dźwiękowa, którą słyszymy w filmie, nie jest pierwszą wersją. - Po kilku miesiącach pracy miałem pecha - albo właśnie duże szczęście, bo podczas pracy spalił mi się komputer. Pliki nie miały kopii zapasowych, dane z komputera okazały się zupełnie nieodzyskiwalne. Straciłem w sumie cały film, który robiłem 7 miesięcy, dwie płyty, ileś piosenek. A przynajmniej 70 proc. muzyki było już zaakceptowane przez producentów - tłumaczył. 

Źr. Nextfilm - Nie zrozumie nas/Dawid Karpiuk

Jak opowiadał, całą nową muzykę udało się potem stworzyć w 11 dni. - Pracowałem dzień i noc, to było ogromny skok adrenaliny. Stworzyłem zupełnie nową i inną ścieżkę - przyznał kompozytor. 

Posłuchaj
04:34 _PR4_AAC 2022_11_13-09-46-37.mp3 Jak powstawał utwór "Nie zrozumie nas"? (Tędy po trendy/Czwórka)

Scenariusz do filmu artysta dostał już na etapie kręcenia zdjęć, jednak z komponowaniem ścieżki dźwiękowej wolał zaczekać. - Muzyka musi wynikać z obrazu, nie działa bez tego. Pisanie zacząłem więc dopiero w momencie, gdy zobaczyłem kadry - podkreślał. Wszystko tworzył sam: nagrywał gitary, bas, generował komputerowo bębny. - Podobnie smyki, które także programowałem - mówił artysta. - Chór nagrany był w Gdańsku, natomiast resztę po prostu zrobiłem samodzielnie - mówił w rozmowie z Czwórką Michał Kush.

Źr. Kino Helios Polska/Johnny - Oficjalny zwiastun pl

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 13.11.2022

Godzina emisji: 19.40

kd