"Blask" błyszczy Holakiem. Afirmacja życia artysty

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 11:20
Najważniejszym bohaterem płyty jest sam Holak i to nie tylko dlatego, że to głównie jego dzieło. - "Blask" nie jest autobiografią, to zostawiam pisarzom. W muzyce i w pisaniu tekstów chodzi o rytm i rym, niekoniecznie o fakty. Ale rzeczywiście dużo o mnie na tym krążku - mówi Holak. 
Audio
  • "Blask" - jaka jest nowa płyta Holaka? (Wszystko gra/Czwórka)
Holak
HolakFoto: mat. promocyjne/lukejascz

W latach 90. w rapie dominował typ twardziela. Ja nie wstydzę się mówić o swoich słabościach Holak

Coraz bardziej lubię siebie

Gość Czwórki przyznaje, że "Blask" może przypominać sesję u psychoterapeuty. - Chciałem skupić się na podstawowych rzeczach, które zaobserwowałem u siebie i które w ostatnim czasie się zmieniły. Moje spostrzeżenia, refleksje to obszar, do którego mam najłatwiejszy dostęp - wyjaśnia. - Nigdy nie starałem się pisać tekstów "otwartych", ale mam wrażenie, że najszerzej do ludzi docierały te, które opowiadały o moich potrzebach. Dlatego postanowiłem iść na całość, skoro coraz bardziej siebie lubię - dodaje.

Wydanie płyty w trakcie pandemii to nie brawura. Pracowałem nad nią rok i chciałem się wreszcie podzielić Holak

Kto zabił Holaka?

Na krążku znajdziemy 13 premierowych utworów z gościnnym udziałem Tymka, Otsochodzi, Pauliny Przybysz, Kasi Golomskiej, Silesa, Zibexa oraz Marcina Pyszory. Nowy materiał został uzupełniony o 11 skitów nagranych korespondencyjnie z przyjaciółmi. - To dla mnie najbardziej niezwykła część płyty, ponieważ jest to prezent, który zrobił mi Łukasz Jasiukowicz. Zrealizował te nagrania bez mojej wiedzy i wyszła z tego taka powieść kryminalna w odcinkach - zdradza rozmówca Uli Kaczyńskiej. 

Przy "Blasku" poszedłem na projektową łatwiznę. Zrobiłem wszystko sam Holak

Płyta w gazecie

"Blask" ukazał się 24 kwietnia jako 32-stronicowy magazyn zaprojektowany przez samego artystę. - Gazeta to jest coś, na co pozwalam sobie drugi raz. Daje mi to szansę na obejście standardowego wydawnictwa i pozwala poświęcić się mojej drugiej pasji, czyli projektowaniu graficznemu - opowiada Holak. - Gdybym miał stworzyć zwykły digipak, zamęczyłaby mnie ilość niewykorzystanych możliwości. Tutaj mam większy format i większe pole manewru - podsumowuje. 

 

***  

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Mateusz Holak

Data emisji: 29.04.2020

Godzina emisji: 9.05

kul/pj

Czytaj także

Undadasea: nie próbujemy się wstrzelić na siłę

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 10:00
- Nasza muzyka to 100 proc. hip-hopu i 100 proc. elektroniki. Robimy, co chcemy, od społeczeństwa inni. Jesteśmy wypadkową imprezki i fajnie spędzonego czasu - mówią członkowie Undadasea.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kacperczyk: płyną w nas ta sama krew i muzyka

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 14:00
- Na naszej płycie wystąpią gościnnie m.in. Solar i Jan-rapowanie, ale to wcale nie znaczy, że zaczęliśmy grać hip-hop - tłumaczą bracia Maciek i Paweł z duetu Kacperczyk.
rozwiń zwiń