Radio Inżynierska. "To serial audio, który jest rap-płytą"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 12:20
- Z naszych obserwacji wynika, że ludzie są zmęczeni obrazami i coraz chętniej wracają do radia. Słuchowisko jest "oldschoolową" formą, ale za to świetnie rozbudza wyobraźnię - przekonują Nikodem Rozbicki i Michał Kurkowski, współtwórcy "Radia Inżynierska".
Audio
  • Jak gra "Radio Inżynierska"? (Wszystko gra/Czwórka)
Aktorstwo i muzyka - dwie pasje Nikodema Rozbickiego
Aktorstwo i muzyka - dwie pasje Nikodema RozbickiegoFoto: Małgorzata Sas/Polskie Radio

Rap opowiada o codzienności. Jest dobrym narzędziem do komentowania tego, co dzieje się wkoło nas Michał Kurkowski

"Radio Inżynierska" to serial audio, który ma hip-hopową formę i z jednej strony nawiązuje do rapowych płyt, z drugiej do słuchowiska. - Punktem wyjścia jest grupa sąsiadów z kamienicy na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, która postanawia stworzyć przestrzeń swobodnej wymiany myśli dla mieszkańców domu - opowiada aktor, który wciela się w rolę OBI_1. - Jedynym wymogiem wejścia na antenę jest melorecytacja, czyli wyrażanie swoich refleksji, spostrzeżeń za pomocą rapu - dodaje.

Nikodem Rozbicki i Michał Kurkowski przyznają także, że choć pomysł na słuchowisko narodził się nieco wcześniej, "Radio Inżynierska" przypomina trochę #hot16challenge2. - Pierwszy odcinek wypuściliśmy w dniu, w którym "szesnastki" szły już szeroko i byliśmy zaskoczeni, że nasze "Radio" tak koresponduje z projektem Solara - mówi Michał Kurkowski. - U nas jednak nie rapują muzycy, tylko aktorzy m.in. Ewa Skibińska, Andrzej Chyra i Bartek Gelner. A dla większości zaproszonych gości jest to pierwsza próba zmierzenia się z rapową formą wyrazu.

Michał nieźle pisze rapsy, ja słyszę muzykę, a słuchowisko jako forma przekazu pozostawia dużo miejsca dla odbiorcy Nikodem Rozbicki 

Szczególnie wartym podkreślenia jest fakt, że pilotowy odcinek został w całości zrealizowany w warunkach pełnej kwarantanny. Żaden z aktorów i realizatorów nie miał okazji spotkać się ze sobą na żywo. - W słuchowisku ważną rolę odgrywa także muzyka, za którą odpowiedzialni są Mikołaj Dobber i - w pierwszym odcinku - Kuba Karaś - mówią twórcy "Radia Inżynierska". - Dobber jest naszym przewodnikiem muzycznym, a w każdej odsłonie usłyszymy produkcje innego utalentowanego muzyka młodego pokolenia - zapowiadają Rozbicki i Kurkowski. Premiera drugiego odcinka odbędzie się jeszcze w maju. 

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Goście: Nikodem Rozbicki (aktor) Michał Kurkowski (dramaturg)

Data emisji: 13.05.2020

Godzina emisji: 9.05

kul/pj

Czytaj także

"Blask" błyszczy Holakiem. Afirmacja życia artysty

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 11:20
Najważniejszym bohaterem płyty jest sam Holak i to nie tylko dlatego, że to głównie jego dzieło. - "Blask" nie jest autobiografią, to zostawiam pisarzom. W muzyce i w pisaniu tekstów chodzi o rytm i rym, niekoniecznie o fakty. Ale rzeczywiście dużo o mnie na tym krążku - mówi Holak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piernikowski: brakuje mi fizycznego odczuwania dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 15:20
- W tym dziwnym czasie dużo knuję. Kombinuję, co dalej. Żeby zobrazować sytuację, to czuję się jak gąbka wrzucona do zlewu, która nasiąknęła różnymi substancjami. Wystarczy ją teraz wycisnąć i posypią się rzeczy - opowiada Robert Piernikowski.
rozwiń zwiń