Eurodanek. "To jest jego czas i jego era"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 19:00
Współpracuje z Błażejem Królem, współtworzy wytwórnię Polonia Disco, jeden z jego utworów trafił do muzeum, a w lipcu wydał debiutancki album. Kim jest Mateusz Danek?
Eurodanek Moja Era.
Eurodanek "Moja Era".Foto: mat. promocyjne

Mateusz Danek - znany jako Eurodanek - zadebiutował w 2018 roku singlem "W ruchu cały czas" wydanym przez warszawską wytwórnię Polonia Disco. Jego inspiracją jest muzyka klubowa lat 90., a koncerty to podróż w świat rejwu, miłości i high energy. Reprezentuje wytwórnię Polonia Disco, którą założyli członkowie cenionych wśród krytyków zespołów Sorja Morja, Enchanted Hunters i Wilga, a jego debiutancka płyta "Moja Era" ukazała się nakładem Tygrysy Records - należącej do Błażeja Króla.

"Moja Era" jest podsumowaniem kilkuletniego procesu, w którym Eurodanek wychodząc od inspiracji muzyką eurodance, a następnie swobodnie pożyczając z takich gatunków jak reggaeton, rave, jungle czy rap stworzył niepowtarzalny, indywidualny styl wciąż poruszając się w ramach popowego przeboju.

Eurodanek - król farmazonu, życiowy fighter, czuły romantyk, wokalista, gitarzysta, hustler, producent, inżynier dźwięku, człowiek renesansu. Pierwsze szlify zdobywał w indierockowej grupie Wilga, później członek warszawskiego kolektywu Polonia Disco, gdzie zdobył potężny dance’owy warsztat. Solo zadebiutował singlem "W ruchu cały czas", który obleciał niejeden parkiet. - Wśród moich znajomych często pojawiało się stwierdzenie, że coś jest "obciachem", "betonem". Eurodanek pojawił się, bo zaczęło mi brakować wolności ekspresji - wspominał w Czwórce gość Czwórki. - Granica między pastiszem a kiczem jest płynna. Mam tę świadomość i nie zamierzam się z nikogo wyśmiewać. 

Patryk Zieliniewicz + EURODANEK - Jezioro Szczęścia (BAJM Cover) / Polonia Disco

Muzyka EURODANKA powstaje spontanicznie, w ruchu, a koncerty to sensualna podróż w świat rejwu, miłości i high energy. No dobra, nie tylko sensualna, bo spora część koncertu to rasowa wixa. Mateusz Danek jest także częścią grupy artystycznej i niezależnej wytwórni płytowej Polonia Disco, którą tworzą członkowie cenionych wśród krytyków alternatywnych grup Sorja Morja, Enchanted Hunters i Wilga. W środowy poranek zapraszam na spotkanie z Eurodankiem - Ula Kaczyńska.

***

Audycja "Wszystko gra" już w środę (12.10), o godzinie 9.05.

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka muzyka elektroniczna
Czytaj także

Pelvis: odpaliłem "Nawigację" i mam nowy cel

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 18:30
- Jestem jak Józek z piosenki Bajmu - pojawiam się i znikam - śmieje się Mateusz Błaszak, który po trzech latach przerwy powraca jako Pelvis z nową piosenką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krakowianka od Tricky'ego. Marta Złakowska śpiewa z legendą trip-hopu

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 17:50
Poznała go, kiedy właściwie pożegnała się z muzyką. Jeden koncert, na którym zaśpiewała "w zastępstwie", zamienił się w trwającą dwa lata trasę. Teraz ukazała się ich wspólna płyta. Krakowianki Marty Złakowskiej i legendy trip-hopu - Tricky'ego. 
rozwiń zwiń