A_GIM: komponowałem napędzany strachem

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 14:16
- Przygotowując muzykę do gry komputerowej "This is the Zodiac Speaking", opierałem się na emocjach gracza. Dogłębnie wczytałem się w historię bezwzględnego "mordercy zakochanych" i poczułem strach - opowiada kompozytor i producent muzyczny Agim Dżeljilji.
Agim Dżeljilji - A_GIM
Agim Dżeljilji - A_GIMFoto: Przemek Dzienis/PIAS Rec.

Posłuchaj
52:53 2020_10_21 09_06_59_PR4_Wszystko_gra.mp3 A_GIM - ze świata techno do cyberprzestrzeni (Wszystko gra/Czwórka)

 "This is the Zodiac Speaking" to oparty na faktach thriller psychologiczny, w którym gracz wciela się w rolę dziennikarza Roberta Hartnella. Bohater wchodzi w konfrontację z enigmatycznym Zodiakiem, jednym z najbardziej znanych seryjnych morderców Ameryki, którego tożsamość do dziś nie została ustalona.

Zodiac Main Theme / A_GIM

Usłysz brud i strach

Zobacz także
Marta Tricky 1200.jpg
Krakowianka od Tricky'ego. Marta Złakowska śpiewa z legendą trip-hopu

Choć wizualna strona gry nawiązuje do stylistyki filmów z lat 60. i 70., punktem odniesienia do jej soundtracku jest muzyka z lat 80. i filmy klasy B. - Zainspirował mnie John Carpenter, a zwłaszcza jego ścieżka do "Ucieczki z Nowego Jorku" - opowiada artysta. - Próbowałem też wykorzystać te rozwiązania, które sprawiały, że brzmienie tamtej epoki było kiczowate. Oczywiście one wytrzymały próbę czasu, ale wtedy raczej mówiło się, że są "chessy".

W minimalistyczne tło Dżeljilji zręcznie wplótł klawisze i dudniące basy i jak przyznaje, dzięki temu połączył niepokojący, ilustracyjny synthwave z undergroundową elektroniką.  

Muzyk do wynajęcia


Posłuchaj
Baasch, fot. Yan Wasiuchnik (22) poziom  1200.jpg
Baasch: inaczej się śpiewa po polsku, inaczej buduje się frazy

- Jestem zbyt kiepskim muzykiem, żeby być do wynajęcia - śmieje się gość Czwórki. - Ale faktycznie skomponowanie ścieżki dźwiękowej do gry komputerowej było w pewnym sensie pracą na zlecenie. Przy czym zleceniodawcy, czyli reżyser Krzysztof Grudziński oraz autor scenariusza Łukasz Orbitowski, dali mi tutaj ogromną swobodę.

Sprawdź także:

A_GIM komponuje, Behemont dostaje brawa

"This is the Zodiac Speaking" to nie jedyna gra komputerowa, do której Agim Dżeljilji skomponował muzykę. Wcześniej była to przygodówka "Apocalipsis". - W tej grze narratorem jest Nergal, czyli Adam Darski, więc pisały o niej takie gazety jak "The Guardian" czy "Forbes" - opowiada muzyk. - Ponieważ jednak nie sygnowałem tego swoim nazwiskiem, musiałem pogodzić się z faktem, że wszystkie te recenzje trafiły na konto Behemota - śwmieje się rozmówca Uli Kaczyńskiej. 

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Agim Dżeljilji (kompozytor i producent muzyczny)

Data emisji: 21.10.2020

Godzina emisji: 9.05

kul

Czytaj także

We Draw A: koncerty to najlepszy sprawdzian

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 09:01
Zespół na swoim koncie ma już dwie płyty. Jesienią możemy się spodziewać ich trasy koncertowej. To występy przed publicznością są ich sposobem na odzyskanie energii, którą dają w swojej muzyce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamil Durski jako RDZA. Techno od prawdziwego romantyka

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2017 09:50
Połowa duetu Lilly Hates Roses - Kamil Durski - jako RDZA debiutuje w roli didżeja. - Od kilku miesięcy w domu pracuję nad autorskim materiałem utrzymanym w klimacie minimal techno - opowiada muzyk i prezentuje premierowe utwory w trakcie setu didżejskiego. 
rozwiń zwiń