U zwierząt wszystko gra. Kondraccy o "Życiu roju"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 17:00
- Życie każdego człowieka ma dwie strony: życie osobiste, które jest tym swobodniejsze, im bardziej są abstrakcyjne zainteresowania człowieka, i życie żywiołowe, życie roju, w którym człowiek zmuszony jest postępować wedle określonych praw - pisał Lew Tołstoj w powieści "Wojna i pokój". Ten cytat stał się przyczynkiem do powstania albumu, jakiego jeszcze nie było - płyty "Życie roju."
Kacper i Bogdan Kondraccy
Kacper i Bogdan KondraccyFoto: archiwum prywatne

Szła nam ta współpraca z ojcem, w końcy robiliśmy tę płytę cztery lata. Gdyby nie było tej chemii, pewnie nie dalibyśmy rady Kacper Kondracki

- Słowa Tołstoja towarzyszyły mi, kiedy tworzyłem teksty na naszą płytę. Pomyślałem, że mają one olbrzymi potencjał i chcę go rozwinąć - wpomina Kacper Kondracki, który swój pierwszy krążek nagrywał razem z Tatą - producentem muzycznym Bogdanem Kondrackim.

Posłuchaj
55:19 2020_12_09 09_04_53_PR4_Wszystko_gra.mp3 Kondraccy stworzyli nowy gatunek muzyki. Jak brzmi "Życie roju"? (Wszystko gra/Czwórka)

 

Symfonia zwierząt i hip-hopowy rytm

Kondraccy stworzyli muzykę wyłącznie z dźwięków zwierząt i ludzi, i nagrali ją bez użycia instrumentów muzycznych! Przez 4 lata powstało około 45 piosenek, z czego 9 znajdzie się na płycie. - Chcieliśmy uciec od muzyki rozrywkowej, a im dalej uciekaliśmy, nasze kompozycje zaczęły przypominać muzykę klasyczną z symfoniami zwierząt - opowiada Kacper. - Z drugiej strony odkryłem, że kiedy śpiewam, to liczy się dla mnie rytm charakterystyczny dla hip-hopu. Poza tym zależało nam, żeby odnieść się do słowiańskiej tradycji.   

Kondraccy - Jednorożec z Kairu (Official Music Video) / Kondraccy

Zanurzyliśmy się głęboko w świat zwierząt. I ten świat bardzo nas zmienił Bogdan Kondracki

Które zwierzę nie potrafi śpiewać?

Zaskakujące jest to, że na krążku znalazły się również utwory skomponowane w całości z jednego gatunku zwierząt - tak jest w przypadku singla "Jednorożec z Kairu", w którym rolę instrumentów muzycznych pełnią owady. - Mieliśmy też chęci, żeby na "Życiu roju" "ugościć" psy, które są przecież blisko ludzi, ale tutaj spotkało nas rozczarowanie, bo one nie za bardzo chciały współpracować - śmieje się Bogdan Kondracki. - Szczekanie nie jest tak melodyjne, jak nam się wydawało. Na szczęście honor gatunku uratował pies dingo, który okazało się, że bardzo pięknie śpiewa. 

"Życie roju" przed premierą

Album "Życie roju" ukaże się 22 stycznia 2021 roku. Drugim singlem promującym to wydawnictwo jest tytułowy utwór, który przedpremierowo został zaprezentowany w audycji "Wszystko gra". - Ten numer ma bardzo ważny tekst. Myślę, że dla Kacpra podsumowujący jego postrzeganie rzeczywistości i w pewnym sensie podsumowujący całą płytę - dodaje Bogdan Kondracki.

Kondraccy - album teaser / Kondraccy

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Goście: Bogdan i Kacper Kondraccy 

Data emisji: 09.12.2020

Godzina emisji: 9.05

kul


Czytaj także

Bela Komoszyńska z Sorry Boys: uprawiam życiopisanie

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 14:00
- Nie miałam doświadczeń z hip-hopem i nie jestem biegła jeśli chodzi o znajomość tego gatunku, ale myślę, że ten eksperyment mógłby się powieść. Bo łączy nas "życiopisanie", które uprawiam na "Miłości" - opowiada Bela Komoszyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Wiraszko o Provinz Posen: tańczymy o niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 13:00
- Wyszliśmy z założenia, że duch tożsamości to więcej niż strzelby, rogatywki i kampanie bitewne. To ciepło, które czuje się w mostku. To to, co kryło się we wnętrzu wielkopolskiej chaty. I o tym właśnie jest Provinz Posen - opowiada Michał Wiraszko.
rozwiń zwiń