Rafał Benedek o Ladaco: jest przewrotny i ironizuje

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 13:30
- Ladaco i Rafał Benedek przenikają się i ciągle poznają. Ladaco wzmacnia pewne moje cechy, jest w nim przewrotność, ironia i potrzeba rozrabiania - o swoi scenicznym alter ego opowiada Rafał Benedek.
Ladaco to sceniczne alter ego Rafała Benedeka
Ladaco to sceniczne alter ego Rafała BenedekaFoto: mat. prasowe/Agora Music

Ladaco nie mieści się w szufladzie

Ladaco to wokalista i multiinstrumentalista, którego muzyka jest fuzją popu, alternatywy, elektroniki spod znaku Nowej Fali i analogowych brzmień żywych instrumentów. Jego znakiem rozpoznawczym jest poruszająca mieszanka ironii i melancholii. - Jestem przesiąknięty muzyką, bo od dziecka mam z nią kontakt. To była klasyka muzyki rockowej i popowej: dużo Beatlesów, Elton John, ABBA, Bob Dylan. Teraz też słucham różnych gatunków i nie kieruję się szufladkami. Trudno mi zdefiniować, co sprawia, że coś mi się podoba. Być może chodzi o to, żeby muzyka mnie poruszała - opowiada gość audycji. - Podobnie jest, kiedy tworzę własne rzeczy. Na pewno mieszczą się one w szeroko pojętej alternatywie.

Ladaco zapowiada drugą płytę

W 2019 roku ukazał się debiutancki album artysty "Pierwsze primo", obecnie Ladaco pracuje nad materiałem na drugi krążek "Drugie primo". - Trudno jest mi mówić, o czym są moje piosenki, bo one dla każdego mogą znaczyć coś innego. Wydaje mi się, że teksty, które piszę, uruchamiają pewne ciągi skojarzeń obrazów i nastrojów. Zazwyczaj pomysły przychodzą do mnie z szarej codzienności i potem układają się w głowie w historie - mówi Ladaco. Jak na razie artysta opublikował dwie piosenki zapowiadające nowe wydawnictwo: "Jezioro łabędzie", czyli refleksyjno-nostalgiczną opowieść o wyblakłym widoku z balkonu i o kocie sąsiada, która płynie powolnie w rytm hip-hopowego retro beatu oraz "Param-pam-pam" - historię o przelotnym spotkaniu we dwoje, o niedopowiedzeniu i wzajemnej fascynacji. Scenerią tego spotkania jest pogrążona w mroku Warszawa - miasto, które oferuje wiele możliwości, ale nie sprzyja nawiązywaniu głębokich relacji.

Posłuchaj
54:56 2022_03_09 09_05_03_PR4_Wszystko_gra.mp3 Rafał Benedek o tym kim jest Ladaco (Wszystko gra/Czwórka)

Ladaco — Param-pam-pam / Ladaco Official

Ladaco przekazuje myśli

W przerwie między dwoma albumami studyjnymi Ladaco nagrał EP-kę "Przekaz myśli", czyli nowe wersje utworów znanych z pierwszej płyty artysty. - Przed samym wybuchem pandemii, kiedy planowałem koncerty, zamknąłem się w studiu u mojego wujka Janka Benedeka, żeby grać próby. Postanowiłem wykorzystać ten czas i zarejestrować kilka utworów w wersji wideo, żeby m.in. zaprezentować zespół. W ten sposób powstała live-sesja, która na początku trafiła do szuflady, a potem zdecydowałem się ją wydać w formie EP-ki - wyjaśnia Rafał Benedek. - To dobra okazja, żeby pokazać słuchaczom, jak zmieniało się brzmienie Ladaco. Domyślnym punktem wyjścia do pierwszych nagrań były instrumenty analogowe i gitara, na której tworzyłem melodie. Teraz wzbogaciłem instrumentarium i ten punkt ciężkości przesuwa się w stronę muzyki, którą robię w komputerze.  

Posłuchaj także:

Ladaco — Lewituję (live session) / Ladaco Official

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Rafał Benedek (Ladaco)

Data emisji: 09.03.2022

Godzina emisji: 9.05

kul

Czytaj także

"Podgłośnij trochę bas". Nadchodzi Domi Skoczylas

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 13:40
- Pierwszym muzycznym wspomnieniem jest Celine Dion, potem zespół folk rockowy, w którym śpiewałam, Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej i teraz alternatywne R’n’B - mówi wokalistka i kompozytorka Domi Skoczylas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Róża o albumie "Bu!": uprawiamy muzykę jak ogród

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 13:00
- Staramy się "uprawiać" nasz zespół jak ogród, który jest dla nas miłym miejscem, gdzie jesteśmy sobą i gdzie możemy eksperymentować z muzyką - mówi Szymon Lechowicz z Róży. Debiutancki album grupy zatytułowany "Bu!" ukazał się 4 lutego.  
rozwiń zwiń