X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piosenka musi posiadać tekst. Tylko jaki?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 14:20
- Nie chcemy już słuchać piosenek o miłości. Tak przynajmniej wynika z rozmów z uczestnikami prowadzonych przeze mnie warsztatów tekściarskich - mówi Ida Dzik. O czym zatem pisać piosenki, żeby trafiły do serca słuchaczy?
Audio
  • Jak pisać teksty piosenek? (Stacja Kultura/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

Dobry tekst istnieje tylko w głowie słuchacza, albo w głowie osoby piszącej. Nie da się tego ocenić obiektywnie Ida Dzik

Nauka pisania to nauka odkrywania siebie

Są tacy, którzy twierdzą, że każdego można nauczyć śpiewać. Jeśli chodzi o pisanie tekstów, Ida Dzik uważa, że wszystko jest kwestią przełamania strachu. - Tego się nie da nauczyć, ale można to w sobie odkryć. Kiedy się to zrobi, należy znaleźć własny sposób na wyrażanie emocji w słowach - mówi. - Na warsztatach nie podpowiadam ludziom, jak tworzyć piosenki, które mnie by się spodobały. Za to pokazuje im różne narzędzia, które pozwolą im pisać pod swoje potrzeby - tłumaczy.  

Porzuć banał, opowiedz historię

Piosenki można pisać na różne sposoby. Do istniejącej muzyki, skupiając się na rytmie lub rymie, wymyślając chwytliwe refreny. - Ważne jest, żeby pamiętać o formie i ciekawych metaforach. Tego w tekstach szukają słuchacze - opowiada Ida Dzik. - Dobrze odbierane są też teksty, w których "mała" historia przenika się z "dużą", a narrator jest łatwy do zidentyfikowania - podsumowuje.

Warsztaty "Śpiewać każdy może i pisać - też" odbywają się w Warszawie, w "Stole Powszechnym". 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Ida Dzik (pomysłodawca i prowadząca warsztaty "Śpiewać każdy może i pisać - też")

Data emisji: 22.01.2020

Godzina emisji: 10.40

kul/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak