Róża o albumie "Bu!": uprawiamy muzykę jak ogród

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 13:00
- Staramy się "uprawiać" nasz zespół jak ogród, który jest dla nas miłym miejscem, gdzie jesteśmy sobą i gdzie możemy eksperymentować z muzyką - mówi Szymon Lechowicz z Róży. Debiutancki album grupy zatytułowany "Bu!" ukazał się 4 lutego.  
Róża to trio w składzie Małgorzata Penkalla, Szymon Lechowicz i Kamil Hordyniec.
Róża to trio w składzie Małgorzata Penkalla, Szymon Lechowicz i Kamil Hordyniec.Foto: Adam Drzewiecki/mat. prasowe
  • Zespół Róża gra w składzie Małgorzata Penkalla, Szymon Lechowicz i Kamil Hordyniec. 
  • Pierwszą piosenką, "Oczy", zwyciężyli w ogólnopolskim konkursie songwriterskim im. Roberta Brylewskiego.
  • Róża wystąpiła m.in. na Jarocin Festiwal 2021 oraz na Festiwalu Fama, gdzie zdobyła tytuł laureata.
  • Debiutancki album "Bu!" promują single "Oczy" i "Człowiek-pies" z teledyskami w reżyserii Jakuba Dylewskiego, a także "Obietnica" i "Z tobą nie jestem sobą".

Choć Róża to nowy skład na polskiej scenie to tworzą ją muzycy, którzy nie są debiutantami: Małgorzata Penkalla z Enchanted Hunters, Szymon Lechowicz z formacji Sorja Morja i Kamil Hordyniec z Wilgi. Na płycie znalazło się osiem autorskich kompozycji, łączących brzmienie amerykańskiego indie rocka, brytyjskiego postpunku, synth popu i alternatywnego r’n’b.  Wśród nich jest także "Róża". - To był chyba pierwszy utwór, nad którym zaczęliśmy pracować jako zespół. Nie wiem, jak bardzo określa on charakter naszej muzyki, ale jest to piosenka delikatna i balladowa, poetycka i romantyczna. Czyli ma wszystko to, co pojawia się również w innych kompozycjach. Nawet tych bardziej dynamicznych - wyjaśnia rozmówca Uli Kaczyńskiej. - To jest piosenka o niejednoznacznej relacji, o toksycznym flircie, który bardzo nas pociąga, ale niekoniecznie jest dla nas zdrowa. I w ten sposób wpadamy w rodzaj romantycznego klinczu.  

Posłuchaj
55:24 2022_02_09 09_04_28_PR4_Wszystko_gra.mp3 Jak brzmi "Bu!"? O debiutanckiej płycie zespołu Róża (Wszystko gra/Czwórka)

Sprawdź także:

Debiutancki album Róży łączy wątki osobiste ze społecznymi, a popową chwytliwość z indierockowymi gitarami. - Jeśli chodzi o happy end w naszych opowieściach, to znajduje się on w sferze meta - opowiada gość Czwórki. - Przeszliśmy przez nierzadko trudne sytuacje, które opisujemy w piosenkach, bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że żyjemy w kilku kryzysach. Ale happy endem jest to, że zaprzyjaźniliśmy się, że nagraliśmy ten krążek i że możemy go grać.


Róża to trio w składzie Małgorzata Penkalla, Szymon Lechowicz i Kamil Hordyniec. Róża to trio w składzie Małgorzata Penkalla, Szymon Lechowicz i Kamil Hordyniec.

Jako goście na płycie udzielają się m.in. znani na scenie niezależnej perkusiści Tomasz Popowski (Innercity Ensemble, Alameda 3 i 4, Jantar) i Jacek Prościński (wh0wh0, Reni Jusis, Lasy). Za produkcję i miks albumu odpowiada Mateusz Danek wraz z zespołem Róża, za mastering Norman Nitzsche z berlińskiego studia Calyx.

Róża - Z Tobą nie jestem sobą / Róża

***  

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Szymon Lechowicz (zespół Róża)

Data emisji: 09.02.2022

Godzina emisji: 9.05

kul

Czytaj także

Rosalie. i Król. "Wychodzimy z łóżek, wracamy do świata"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 13:50
- Z żoną Iwoną namiętnie słuchaliśmy płyty Rosie "IDeal" - wspomina Król. - Kiedy zaprosiłam go do współpracy, usłyszałam "tak" i był w tym entuzjazm - mówi Rosalie. - Dwie postaci polskiej sceny alternatywnej spotkały się w jednym studiu, żeby nagrać utwór "Potrzeba skał".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Igo: jestem melodystą, uwielbiam ładne piosenki

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 11:50
- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to obchodząc w tym roku 30. urodziny, będę miał na koncie dziesięć studyjnych albumów - mówi Igor Walaszek, czyli Igo. Właściciel jednego z najciekawszych męskich wokali na polskiej scenie muzycznej pracuje nad pierwszą solową płytą. 
rozwiń zwiń