Chair. Projekt nieperfekcyjnie dopracowany

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 14:00
- Fotel jest meblem, w którym można się wygodnie umościć, krzesło służy do tego, żeby przysiąść na chwilę. Nazwa naszego zespołu jest metaforą naszych działań. Tworzymy sztukę użytkową, ale niekoniecznie taką, która jest komfortowa - opowiada duet Chair.  
Duet Chair w składzie Hubert Kurkiewicz i Cura.
Duet Chair w składzie Hubert Kurkiewicz i Cura.Foto: Kamil Jasieński/Czwórka

Talking Heads. Wstęp do absurdu

Chair to Cura i Hubert Kurkiewicz, a na drugim planie także David Byrne. - To jest nasza największa inspiracja i artysta, który w pewnym sensie połączył nas na Instagramie - przyznają. - Zawsze podobał mi się sposób, w jaki operuje absurdem. Że on nie jest totalnie odklejony od rzeczywistości i przez to dość przystępny, choć nadal pozostaje absurdem. Byrne’a i Talking Heads zacząłem słuchać, kiedy miałem 16 lat, i odkrywałem ich twórczość warstwa po warstwie - wspomina Kurkiewicz. - Dla mnie Byrne to artysta "poza skalą". Nie łączy się z trendami i nie ma grupy docelowej, do której próbowałby dotrzeć za wszelką cenę. Kreuje coś autentycznego, co ma znamiona fenomenu, bo jest uniwersalne.

"Chair to nie duet, tylko organizm"

Mimo że goście Czwórki mają odpowiednie "kompetencje" by tworzyć solowe projekty, to - jak przyznają - pracy w Chair jest na tyle dużo, że starcza jej na dwie osoby. - To, że jesteśmy w stanie działać samodzielnie, wcale nie oznacza, że osobno bylibyśmy w tym dobrzy. Dzielimy się obowiązkami po równo i to jest dobre dla naszego projektu i dla naszego ego - tłumaczą. - Często jest też tak, że zapominamy o sobie jako o jednostkach, bo działamy w jednym organizmie, który nazywa się Chair. I on jest tutaj najważniejszy.

Chair - say it again | Tygrysy Records

Sprawdź także:

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez I❤️CHAIR (@kocham.chair)

"Po co muzyka?" Żeby grać koncerty

To, co grają, określają zbitką country-porn-punk, ale śmiało można to rozszerzyć o kolejne określenia. W czerwcu 2022 roku nakładem wytwórni Tygrysy Records ukazała się debiutancka EP-ka projektu "Po Co Muzyka", która składa się z przemyślanych i spójnych kompozycji, choć utrzymanych w "oparach absurdu i groteski". - Na pewno nie chcieliśmy mieć "perfekcyjnie dopracowanego projektu", bo też jako Chair nie jesteśmy perfekcyjni. Nasza muzyka uzyskuje pełnię, kiedy konfrontuje się ze słuchaczami. Dlatego tak dużą rolę przywiązujemy to tego, jak brzmią i jak wyglądają nasze koncerty - podsumowują Cura i Kurkiewicz.

Posłuchaj
54:46 2022_10_26 09_05_35_PR4_Wszystko_gra.mp3 Po co muzyka - rozmowa z projektem Chair (Wszystko gra/Czwórka)

Ostatni w tym roku koncert Chair zagrają 13 listopada w klubie Chmury w Warszawie.  

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Goście: Cura i Hubert Kutkiewicz (Chair)

Data emisji: 26.10.2022

Godzina emisji: 9.05

kul/kor

Czytaj także

Rafał Benedek o Ladaco: jest przewrotny i ironizuje

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 13:30
- Ladaco i Rafał Benedek przenikają się i ciągle poznają. Ladaco wzmacnia pewne moje cechy, jest w nim przewrotność, ironia i potrzeba rozrabiania - o swoi scenicznym alter ego opowiada Rafał Benedek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Basowe brzmienia, zabawa słowem. Oto Sofie Szklarska

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 16:20
Ma 21 lat, śpiewa, pisze teksty, komponuje i produkuje swoje utwory. - Lubię Mery Spolsky, jestem fanką Sevdalizy. Podobają mi się niskie, basowe brzmienia i utwory, które mają przestrzeń - opowiada Sofie Szklarska. 
rozwiń zwiń