Coals: "Tamagotchi" to muzyka tła, "Rewal" jest do śpiewania

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 15:50
- Nadal jesteśmy między offem a mainstreamem, ale otworzyły się przed nami drzwi, dzięki którym może uda nam się wypłynąć na szersze wody - zapowiada duet Coals. Nowa EP-ka zespołu nosi tytuł "Rewal" i jest dostępna w wersji cyfrowej.  
Duet Coals
Duet CoalsFoto: mat. prasowe/PIAS Poland

"Rewal": "hi-haty biją do rana"

Na mini albumie, który trafił do sieci w piątek 18 lutego, znalazło się sześć autorskich utworów duetu w całości zaśpiewanych po polsku. Wśród nich są m.in. wydane w 2021 roku single: "Mira", "ganc egal" oraz "Law". Kady z singli doczekał si teledysku. W utworze "Mira" gościnnie udziela si jeden z najpopularniejszych polskich raperów - abson, a sam numer to ukłon w stron reggaetonowych fascynacji zespołu. Nie zabrakło tu te marzycielskiego, nostalgicznego klimatu charakterystycznego dla Coals. Drugi singiel - „ganc egal” - oddaje ducha wakacji i swoim brzmieniem przywołuje klimat końca lata oraz nocnych imprez gdzieś nad Wisł. "Lawa" natomiast to duszny trap z nieco orientalnym motywem zachcajcy do chaotycznych wdrówek metrem. Słuchajc refrenu mona sobie uzmysłowić, jak wygldałaby impreza zespołu. Na pewno nie zabrakłoby trapu ("hi-haty bij do rana") oraz Lany del Rey, co daje wyraźny przykład tego, e Coalsi lubi działać na kontrastach. - "Lawa" to chyba moja ulubiona piosenka z tej EP-ki. Podoba mi się w niej to, że się przekształca, że ma kilka części. Przypomina mi trochę numer "Territory" The Blaze, bo tam też bit wchodzi z ciszy, a Łukasz lubi stosować takie rozwiązania  - opowiada Kacha Kowlaczyk. - Moim ulubionym utworem jest "Reset". Powstał jako pierwszy na EP-kę i ciągle podobają mi się w nim te ambientowe fragmenty - przyznaje Łukasz Rozmysłowski. 

Posłuchaj
52:35 2022_02_23 09_07_22_PR4_Wszystko_gra.mp3 Duet Coals o EP-ce "Rewal" (Wszystko gra/Czwórka)

 

Coals - Lawa / Coals


"Tamagotchi" to muzyka tła, "Rewal" jest do śpiewania

Po jednym z ich festiwalowych występów prestiżowy magazyn The Quietus opisywał ich muzykę jako "marzycielski, eteryczny pop czerpiący na równi z elektroniki i elementów folku”. Coals zadebiutowali EP-ką "Homework", w 2016 roku ukazała się ich pierwsza płyta długogrająca "Tamagotchi", potem przyszły kolejne: "Klan EP" i "Docusoap". - "Rewal" różni się od "Tamagotchi" przejrzystością i przystępnością wokalu. I ma  bardziej oszczędną strukturę aranżacyjną - mówi Kacha Kowalczyk. - Nad "Tamagotchi" pracowałem w czasach, kiedy lubiłem mocno kombinować i komplikować piosenki. Na "Docusoap" też wyraźnie to słychać. Najnowsza EP-ka jest wolna od tego - dodaje Łukasz Rozmysłowski. - "Tamagotchi" to muzyka tła, "Rewal" jest do śpiewania - podsumowują.

Coals - RAVE03' / Czwórka


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Coals (@coalsmusic)

Kacha Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski poznali się w internecie, a jako duet występują od 2014 roku. - Nie jesteśmy bardzo intensywnym zespołem, który bombarduje wydawnictwami. Więc nie będziemy udawać, że po 8 latach działalności scenicznej jesteśmy totalnie wyczerpani - śmieją się muzycy. O nowym wydawnictwie mówią, że to nowe piosenki, które kończą stary rozdział. - Na horyzoncie kiełkują nowe możliwości i prawdopodobnie jeszcze nie raz zaskoczymy słuchaczy. Taki przynajmniej mamy plan na ten rok - przyznają goście Czwórki. - Pojawiło się kilka tematów współprac, już poza naszym duetem. W pandemii zaczęliśmy poznawać ludzi, którzy są otwarci na to, żeby coś zrobić ze mną, albo z Łukaszem. I to nas zachęciło do dalszych działań w tym kierunku - mówi Kacha. - Poza tym wreszcie przestałam się wstydzić śpiewania przy innych, co też ułatwiło mi nawiązywanie relacji z innymi artystami.   


Coals w studiu Czwórki Coals w studiu Czwórki

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Goście: Kacha Kowalczyk, Łukasz Rozmysłowski (Coals)

Data emisji: 23.02.2022

Godzina emisji: 9.05

kul

Czytaj także

"Zamknięty świat" Michała Anioła to emocje serialu "Bunt"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 13:35
Po blisko roku przerwy Michał Anioł powrócił z nowym teledyskiem, tym razem jest to muzyka do telewizyjnego serialu "Bunt". Artysta nie porzuca jednak swojego projektu i zapowiada epkę o miłości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rat Kru i Zdzisława Sośnicka w rytmie betonowej samby

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 13:50
21 lutego 2022 roku ukaże się nowy album elektroniczno-rap-rave’owego duetu Rat Kru. Płytę "Winogrady" promuje "Aleja gwiazd" - cover wielkiego przeboju z lat 80. z repertuaru Zdzisławy Sośnickiej. 
rozwiń zwiń