Szczyl i Magiera o płycie "8171": to nie mogło być zwykłe gadanie

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 16:00
"Podkręć basy, pogłos całej reszcie kraju, bo ja wjeżdżam na surowo jak dzieciaki z nielegalu" - rymuje Szczyl na bitach Magiery na płycie "8171". - Złapaliśmy wspólny przelot, dogadaliśmy się inspiracyjnie, mamy otwarte głowy na eksperymenty i bawimy się muzyką - opowiadają artyści.
Magiera, Szczyl i Ula Kaczyńska, autorka audycji Wszystko gra.
Magiera, Szczyl i Ula Kaczyńska, autorka audycji "Wszystko gra". Foto: Kamil Jasieński/Czwórka

"Nie stoimy w miejscu"

Pierwszy wspólny album projektu Szczyl/Magiera ukazał się 28 października. - Przy płytach hip-hopowych to standard, że spotykają się producenci i raperzy i robią coś razem. Decyzje podejmowaliśmy wspólnie, ale podział pracy był jasno ustalony - Szczyl pisał teksty, ja robiłem muzykę. Mieliśmy niepisaną umowę, że jak mamy robić coś razem, to to musi być wyjątkowe - mówi Magiera. 

- Najbardziej cieszę się, że ten krążek jest kompletnie inny od "Polskiej Florydy". Nie ma tu powtarzalności muzycznej, bo sięgnęliśmy dalej, po inne elementy. Część numerów jest bardziej piosenkowa, miejscami śpiewana, a nie rapowana. Nie stanęliśmy w miejscu - przyznaje Szczyl. - Postanowiliśmy nawet sięgnąć po Auto-Tune, co wydawało mi się dość interesujące w przypadku rapera, który debiutuje czysto hip-hopową płytą, a potem wędruje w inne rejony. Stąd wzięły się rozbudowane refreny i melodyjność kompozycji - dodaje Magiera.

Ukryte znaczenia i mądre spostrzeżenia

Jednym z pierwszych utworów, który powstał z myślą o płycie, był "2007". - Pierwszą wersję nagrywałem dawno temu w szafie i wtedy odpalił mi się w głowie pstryczek, że chcę iść odważnie - wspomina Szczyl. - Jak wysłałeś mi to nagranie już zrobione na bicie, to normalnie zwariowałem. Puszczałem znajomym i mówiłem: posłuchajcie, co ten gość tu robi - dodaje Magiera. - W tekstach Tymka są ukryte znaczenia i mądre spostrzeżenia młodego człowieka na temat otaczającego go świata.


Szczyl i Magiera Szczyl i Magiera

"Interesuje mnie szczegół, to, co umyka innym"

- Najbardziej staram się zwracać uwagę na rzeczy banalne, takie, które umykają innym. Jedzie się taksówką, patrzy przez okno i widzi parę piętnastolatków, którzy tulą się na przejściu dla pieszych. Jest im pewnie zimno, stoją niekomfortowo, ale jest to najlepszy moment w ich życiu. I mnie ruszają takie szczegóły, w przeciwieństwie do "wydarzeń masowych" - przyznaje Szczyl.  


WROsound 2022: Szczyl rozdaje autografy WROsound 2022: Szczyl rozdaje autografy

O tytule krążka goście Czwórki żartują, że to liczba kawałków, które stworzyli podczas wspólnej sesji studyjnej i nad którymi będą jeszcze pracować. Ale szybko dodają, że nie chcą zdradzać, skąd wzięła się ta nazwa, bo wolą zostawić słuchaczom wolną rękę w interpretacji. 

Posłuchaj
50:05 2022_11_02 09_05_03_PR4_Wszystko_gra.mp3 Magiera i Szczyl o płycie "8171" (Wszystko gra/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Goście: Tymoteusz Rożynek (Szczyl) i Tomasz Janiszewski (Magiera)

Data emisji: 02.11.2022

Godzina emisji: 9.05

kul/kor

Czytaj także

Próżnia o płycie "Najprawdopodobniej": berlińska przygoda i opowieść o samotności

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 14:00
Próżnia to melancholijna, wrażliwa i osobista odsłona Filipa Hävekera. Członek trójmiejskiego kolektywu UNDADASEA właśnie wydał solowy album zatytułowany "Najprawdopodobniej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marceli Bober. Rozmyte bity, ważne słowa

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 15:00
- Chciałbym, żeby ludzie kojarzyli mnie z artystą, po którym nie wiadomo czego się spodziewać. Muzyka jest tak "szeroka", że gatunkowe kategoryzowanie siebie jest zgubne. Zwłaszcza jeśli ma się już jakąś muzyczną przeszłość i świadomość - mówi raper Marceli Bober.  
rozwiń zwiń