Michał Wiraszko: w muzyce faktor x jest w pierwszym wrażeniu

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 15:30
- Myślę, że jeżeli utwór nie zainteresuje słuchacza w ciągu pierwszych 30 sekund, to trudno mu będzie do niego wrócić - mówi Michał Wiraszko - muzyk, autor tekstów, wokalista i współorganizator festiwalu Spring Break.
Michał Wiraszko (wokalista zespołu Muchy)
Michał Wiraszko (wokalista zespołu Muchy)Foto: Adam Świetlicki/Czwórka

Spring Break - Opole XXI wieku

Spring Break jest tym dla polskiej muzyki dziś, czym festiwal w Opolu był w latach 70. i 80. To święto muzyki, słuchaczy, artystów i dziennikarzy muzycznych. - W tym roku robiliśmy już trzy podejścia do festiwalu. Po raz pierwszy przeszkodził nam lockdown, wrześniowa odsłona okazała się być założeniem zbyt optymistycznym, ale do trzech razy sztuka. Teraz Spring Break ma formułę "przetrwalnikowo-hybrydową", rozpoczął się 19 września, ale za to potrwa do 24 października - opowiada gość Czwórki.


Posłuchaj
54:38 2020_09_30 09_05_14_PR4_Wszystko_gra.mp3 Michał Wiraszko o nowej formule festiwalu Spring Break oraz o planach muzycznych zespołu Muchy (Wszystko gra/Czwórka)

 

Festiwal, na którym stawia się pierwsze kroki

W ciągu dwóch miesięcy w różnych miejscach w Poznaniu odbędzie się ponad 20 festiwalowych wydarzeń. - Jeśli chodzi o ideę tego przedsięwzięcia, to nic się nie zmieniło. W tegorocznym, okrojonym line-upie 70 procent artystów to muzycy, którzy są dopiero na początku drogi. Niekoniecznie przed wydaniem debiutanckiej płyty, ale nadal w okolicach linii startu - opowiada Wiraszko. - Dostajemy wiele sygnałów, że występ na Spring Break potrafi wyważyć każde drzwi.

Posłuchaj także:

Molesta. "Najważniejsze zjawisko posttransformacyjnej Polski"

"Geniusz" Rasmentalism. O szukaniu pilota do siebie

W tym roku w Poznaniu wystąpią m.in. Rosalie., Wczasy, Niemoc, Michał Kowalonek, Swiernalis, Vyspa i Lua Preta.

Lua Preta "Baile Lotus" Live / LuaPreta

Co dzieje się z Muchami?

Rozmówca Uli Kaczyńskiej jako ambasador festiwalu skupia się na promowaniu młodej polskiej muzyki, co - jak mówi - przypomina mu czasy "Terroromansu", czyli debiutanckiej płyty jego rodzimej formacji Muchy. - Gdybym dostał teraz demo takiego zespołu, pewnie znalazłbym dla nich miejsce w line-upie - śmieje się. - Na razie z Muchami mamy gotową nową płytę, którą mieliśmy wydać w tym roku, ale już wiemy, że będziemy musieli z tym poczekać - wyjaśnia artysta.

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Michał Wiraszko (Muchy, Spring Break)

Data emisji: 30.09.2020

Godzina emisji: 9.05

kul


 

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA Ula Kaczyńska
Czytaj także

Julia Pośnik o wakacjach w mieście i pracy z Bartoszem Dziedzicem

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 20:00
Ma 20 lat i jest jedną z gwiazd TikToka. To właśnie tam wypatrzył ją Bartosz Dziedzic, producent muzyczny współpracujący m.in. z Dawidem Podsiadło i Brodką. - Okazało się, że bardzo spodobała mu się moja piosenka "Zakochałam się w nieznajomym" i zaproponował mi pomoc - mówi Julia Pośnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pelvis: odpaliłem "Nawigację" i mam nowy cel

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 18:30
- Jestem jak Józek z piosenki Bajmu - pojawiam się i znikam - śmieje się Mateusz Błaszak, który po trzech latach przerwy powraca jako Pelvis z nową piosenką.
rozwiń zwiń