Hermaszewski: człowiek marzył, by być ptakom podobny

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 10:23
Kosmos inspirował nas od zawsze, choć niektórzy najmłodsi twierdzili, że to jedynie "taka kulka". - W niej jeździ się statkami kosmicznymi. Trzeba mieć, z tyłu na sobie, taki specjalny tlen - mówi uczestnik audycji z 1984 roku "Kosmos daleki i bliski".
Audio
  • Kosmos z dawnych lat - fragmenty audycji z roku 1984 "Kosmos daleki i bliski" (Audycja nr 1/Czwórka)
Mirosław Hermaszewski w Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. Juri Gagarina
Mirosław Hermaszewski w Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. Juri GagarinaFoto: PAP/ITAR-TASS/Albert Pushkarev

Na Czwórkowej antenie w 1984 roku Krzysztof Michalski stworzył popularno-naukowe słuchowisko z plejadą najlepszych radiowców: Krzysztof Świętochowski, Jerzy Rosołowski, Ksawery Jasieński, a w loży komentatorów zasiedli lekarz i antropolog profesor Elżbieta Promińska oraz pierwszy Polak w kosmosie gen. Mirosław Hermaszewski.

- Najwcześniejsze informacje o rakietach pochodzą ze starożytnych Chin. Dla Polski ważną datą jest 1650 rok i publikacja oficera artylerii Kazimierza Siemianowicza, który pisał o idei rakiet wielostopniowych - przypominał polski kosmonauta.

W audycji nie zabrakło też głosów najmłodszych słuchaczy, oni bardzo obrazowo wyjaśnili, kim jest kosmonauta i dlaczego warto lub nie warto nim być.

***

Tytuł audycji: "Audycja nr 1" 

Prowadzą: Mariusz Infulecki i Ula Kaczyńska

Data emisji: 18.05.2016

Godzina emisji: 8.10

pj/kul

Czytaj także

Michalina Wisłocka o sztuce chodzenia ze sobą

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 16:00
Wybitna polska seksuolog w audycji "Rozmowy intymne" z 1985 roku radziła nastoletnim słuchaczom Czwórki, jak radzić sobie z miłością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cztery dychy". Lem i kosmiczne audycje sprzed 40 lat

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 14:04
W cyklu "Cztery dychy" przenieśliśmy się w czasie do połowy lat 70. ubiegłego stulecia, by zaprezentować Wam specjalne wydanie audycji, w której udział wziął m.in. wybitny polski futurolog Stanisław Lem.
rozwiń zwiń