Polskie Radio
Section05
archiwum

"Nasze wsparcie dla Ukrainy nie ustanie". Szef Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Paweł Kowal złożył wizytę w Kijowie

- Polskie wsparcie dla Ukrainy nie ustanie. Byłem w Kijowie, by zapewnić, że polityka wschodnia nowej większości parlamentarnej nie tylko się nie zmienia, ale będzie intensywna i zaangażowana, również w rozwiązywanie trudnych problemów – powiedział przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP Paweł Kowal.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Mateusz Morawiecki Ukraina powstanie listopadowe IPN język polski Ministerstwo Rozwoju Polonia archiwum

Wanda Półtawska w archiwalnym nagraniu. Przypominamy rozmowę z lekarką i działaczką społeczną [POSŁUCHAJ]

Doktor psychiatrii, działaczka społeczna i przyjaciółka papieża Jana Pawła II. W czasie II wojny światowej trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Tam stała się ofiarą eksperymentów. W listopadzie tego roku skończyłaby 102 lata. W Programie 3 Polskiego Radia przypomnieliśmy archiwalną rozmowę z 1984 roku ze zmarłą Wandą Półtawską. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wanda Półtawska wywiad psychiatria młodzież zdrowie psychiczne archiwum

V Kongres Archiwów Społecznych. Przed nami ogólnopolskie święto pasjonatów historii

Jak rozmawiać o przeszłości i nagrywać opowieści osób, które dzielą się swoimi wspomnieniami? W jaki sposób korzystać z tych doświadczeń w działaniach twórczych? Jak zapisywać historię, która dzieje się na bieżąco? Na te i inne pytania odpowiedzi poszukają uczestnicy V Kongresu Archiwów Społecznych - ogólnopolskiego święta pasjonatek i pasjonatów oddolnego dokumentowania historii, organizowanego przez Centrum Archiwistyki Społecznej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski archiwum społeczeństwo Lublin

W Szwajcarii obradować będzie 45. sesja Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Od 6 do 8 września w Solurze, w Szwajcarii obradować będzie 45. sesja Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie. Została założona w 1979 roku w Muzeum Polskim w Rapperswilu. Jest organizacją zrzeszającą muzea, archiwa i biblioteki polskie poza granicami kraju.
Zobacz więcej na temat:  Szwajcaria Polonia historia Polski Biblioteka Polska muzeum archiwum

Prezydent Andrzej Duda: oddajemy hołd polskim żołnierzom, którzy przelewali krew w obronie naszej Ojczyzny

- Święto Wojska Polskiego łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. To najlepszy dzień, by mówić o naszym bezpieczeństwie w 2023 r. oraz w przyszłości; o bezpieczeństwie naszych dzieci i wnuków. To sprawa fundamentalna - podkreślił przed rozpoczęciem defilady wojskowej prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  Łotwa kancelaria prezydenta prezydent Wojsko Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej Polonia Polacy za granicą bitwa warszawska archiwum

Ta historia naprawdę jest naszą historią, czyli czym są archiwa społeczne? [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Historia wielu miasteczek, wsi, dzielnic, a nawet poszczególnych domów, nigdy by nie została opowiedziana, gdyby nie aktywność setek środowisk i tysięcy ludzi, tworzących ruch archiwistyki społecznej. Czym jest archiwistyka społeczna, kim są ludzie, którzy się nią zajmują, a przede wszystkim – po co to robią?
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż społeczeństwo obywatelskie społeczeństwo archiwum archiwizacja Grażyna Wielowieyska

ANALIZA Priorytetowa poszukiwana: Iwona Wieczorek. Z działań śledczych wyłaniają się dwie hipotezy

Portal PolskieRadio24.pl przeanalizował najważniejsze informacje ws. zaginięcia Iwony Wieczorek od 2010 r., kiedy to kobieta opuściła klub w Sopocie i nigdy nie dotarła do swojego domu na gdańskiej Zaspie. Choć śledczy milczą na temat tego, co mogło być bezpośrednią przyczyną zaginięcia, z analiz sposobu ich działań wyłaniają się dwie hipotezy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Iwona Wieczorek policja prokuratura archiwum zaginieni społeczeństwo