Polskie Radio
Section05
archiwum

"Mapy dawne". Polski skarb z paryskiej biblioteki skatalogowany

Zawiera opis 828 map i planów oraz 14 atlasów z serii "Mapy dawne". Do rąk miłośników historii właśnie trafia Katalog Zbioru Kartograficznego Towarzystwa Historyczno-Literackiego Biblioteki Polskiej w Paryżu. - To jest pierwszy tom, a jego wyjątkowość polega na tym, że jest to wydanie bibliofilskie, to jest również piękna książka - mówił w Dwójce dr Paweł Pietrzyk, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych.
Zobacz więcej na temat:  mapy Dwójka Paweł Siwek Paryż archiwum biblioteka emigracja

Konkurs genealogiczny dla uczniów szkół podstawowych

„Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” - Archiwa Państwowe we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki wystartowały z konkursem genealogicznym skierowanym do uczniów klas szóstych szkół podstawowych, ale w przygotowanie zadania konkursowego, tj. opracowanie drzewa genealogicznego, angażować mogą się całe rodziny.
Zobacz więcej na temat:  drzewo genealogiczne rodzina tradycja historia Polski Agnieszka Kunikowska Ministerstwo Edukacji Narodowej archiwum

Dzięki staraniom MKiDN do Polski wracają kolejne dzieła sztuki. Odzyskano skradzione XIX-wieczne rysunki

Skradzione w 1998 r. z Archiwum Państwowego w Łodzi XIX w. rysunki łódzkiej synagogi zostały odzyskane dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z amerykańską agencją śledczą DHS/ICE Homeland Security Investigations. Poinformowało o tym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA społeczeństwo Łódź archiwum kradzież USA Stany Zjednoczone SZTUKA

IPN odtwarza materiały archiwalne zniszczone przez SB

Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, jako jedyne w kraju, przejęło w 2001 roku od Delegatury Urzędu Ochrony Państwa w Katowicach 267 worów ewakuacyjnych ze zniszczonymi aktami. Rzeczywistość okazała się ciekawsza, bogatsza i niewiele mniej sensacyjna niż fabuła filmu "Psy", w którym esbecy palili akta.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej Paweł Lekki Katowice archiwum archiwizacja IPN historia Polski

IV Kongres Archiwów Społecznych. Gliński: w archiwistyce istotny jest jej wymiar społeczny i oddolny

W Sulejówku pod Warszawą rozpoczął się IV Kongres Archiwów Społecznych. W tym roku towarzyszy mu hasło "Otwórz archiwum, uruchom społeczność!". - Centrum Archiwistyki Społecznej stało się instytucją funkcjonującą pomiędzy ruchami obywatelskimi a strukturami państwowymi. Ważna jest w tej dziedzinie współpraca i synergia - podkreślił minister kultury dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA KULTURA archiwum Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński

Hanna Radziejowska: film "Europa" pokazuje, jak wiele jest jeszcze do odzyskania

- Instytut Pileckiego, jako pierwsza polska instytucja, ma umowę o współpracy z Bundesarchiv. Prowadzimy systematyczną kwerendę i digitalizację zbiorów, które dotyczą Polski. Weszliśmy do archiwum filmowego, przejrzeliśmy katalogi, wybraliśmy bardzo wiele materiałów, które są często niejasne pod względem zawartości. Czy są to zaginione filmy przedwojenne, czy z czasów wojny? - mówiła w Dwójce dyrektor berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  kino Jakub Kukla Dwójka KULTURA Instytut Pileckiego Niemcy archiwum

Przekazanie archiwum kpt. Kamińskiego. Wiceszef MSZ: wyjątkowy zapis dorobku powstańca

Archiwum kapitana Mariana Kamińskiego - legendarnego dowódcy Zgrupowania "Żaglowiec" podczas Powstania Warszawskiego - zostało przekazane do Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Dokumenty i zdjęcia zostały sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA archiwum służby i bezpieczeństwo historia Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski Powstanie Warszawskie Archiwum Akt Nowych

Archiwum IPN próbuje ustalić tożsamość rodziny z fotografii Henryka Śmigacza

Archiwum IPN zwróciło się z apelem o pomoc w rozpoznaniu rodziców z nowo narodzonym dzieckiem, którzy widnieją na pochodzącej prawdopodobnie z 1944 roku fotografii. Zdjęcie pochodzi z kolekcji fotoreportera Henryka Śmigacza, który dokumentował między innymi Powstanie Warszawskie.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy Powstanie Warszawskie zdjęcia archiwum Instytut Pamięci Narodowej ciekawostki odkrycia i ciekawostki