Młodzi w kwarantannie - gdzie mogą szukać pomocy?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 10:40
- Nie róbmy nic na siłę. Nawet jeśli słyszymy, że to czas, żeby celebrować każdy moment, to róbmy to wtedy, kiedy chcemy i jak chcemy. I pamiętajmy, że zawsze możemy skorzystać ze wsparcia: bliskich, przyjaciół i specjalistów, którzy czekają przy telefonach - radzą Lucyna Kicińska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz psycholog Małgorzata Libman-Sokołowska.
Audio
  • Młodzi w kwarantannie - jak sobie radzą? (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Victoria_Borodinova/pixabay.com

Czasami pomaga kawa wypita z przyjaciółką na Skypie, w trudniejszych przypadkach warto skorzystać z Telefonu Zaufania Małgorzata Libman-Sokołowska

Izolacja obniża nastrój

Kwarantanna wpływa na psychikę młodych ludzi - co do tego goście audycji nie mają wątpliwości. - Izolacja społeczna niesie negatywne efekty dla naszego nastroju i poczucia wspólnotowości. I to jest już przebadane psychologicznie - mówi Małgorzata Libman-Sokołowska- Osoby, które przed pandemią miały problemy emocjonalne czy problemy z doświadczaniem przemocy w domu, w tej chwili mają je spotęgowane. Zwłaszcza, że nie wszystkie gabinety terapeutyczne przeszły na system pracy online i część z nich zawiesiła spotkania z pacjentami - dodaje. 

Jako społeczeństwo przeżywamy teraz rodzaj zbiorowej traumy Lucyna Kicińska

Lucyna Kicińska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego przyznaje, że w obliczu pandemicznego kryzysu, który dotyka każdej życiowej płaszczyzny, rośnie ryzyko pojawiania się zachowań samobójczych. - Dlatego ważnie jest, by jak najwięcej osób wiedziało, że może korzystać z pomocy psychologicznej przez telefon, ale też, żeby osoby, które tę pomoc świadczą, miały poczucie, że robią to dobrze i żeby miały szansę na superwizję - zaznacza.

Teleporady - pomoc doraźna, ale skuteczna

Rozmówczynie Kuby Jamrozka podpowiadają też, gdzie młodzi ludzie, którzy są zmuszeni zostać w domu i poddać się izolacji, mogą szukać pomocy. - Działają Telefony Zaufania, Centra Zdrowia Psychicznego także udzielają teleporad. Wsparcia udzielają także psychologowie i psychoterapeuci z Inicjatywy Psychologowie dla Społeczeństwa - wymieniają. -  Oczywiście pomoc przez telefon to nie jest świadczenie pomocy o charakterze psychoterapeutycznym. Ale taka forma wsparcia funkcjonuje na świecie od 70 lat. Stoi za nią doświadczenie, które sprawia, że jest ona skuteczna - podkreślają ekspertki. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Lucyna Kicińska (pedagog z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego), Małgorzata Libman-Sokołowska (psycholog z Inicjatywy Psychologowie dla Społeczeństwa)

Data emisji: 14.04.2020

Godzina emisji: 20.06

kul/pj

Czytaj także

Czułość. Nie można jej przedawkować

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 14:00
- Czułość pojawia się tam, gdzie z uwagą i skupieniem zaglądamy w drugi byt, w to, co nie jest "ja" - mówiła w wykładzie noblowskim Olga Tokarczuk. Po co nam ta czułość? Czy da się bez niej żyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego czasami czujemy się gorsi od innych?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 16:30
- Jako istoty społeczne porównujemy się do innych. Zaczynamy w dzieciństwie i kontynuujemy w dorosłości - mówi psycholog Kaja Tomczyk.
rozwiń zwiń