"Matura to nie tylko egzamin". Jak przeżyć rozstanie z dotychczasowym życiem?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 15:09
Egzamin maturalny to ważny etap w życiu. Dla wielu trudniejsze od samego zdania egzaminu jest jednak pożegnanie z przyjaciółmi, znajomym, nauczycielami, ze szkołą - czyli naszym dotychczasowym światem. Jak przeżyć takie rozstanie i czy warto pielęgnować przyjaźnie nawiązane w okresie dojrzewania?
Audio
  • "Na zawsze już zostaniesz tą samą Anią z 1A" - jak przeżyć rozstanie z przyjaciółmi ze szkoły średniej? (Strefa prywatna/Czwórka)
- Z przyjaciółmi nawiązujemy nierzadko więzi równie silne, jak z członkami rodziny - mówiła w Czwórce psycholog Katarzyna Kucewicz
- Z przyjaciółmi nawiązujemy nierzadko więzi równie silne, jak z członkami rodziny - mówiła w Czwórce psycholog Katarzyna KucewiczFoto: Pixabay.com/Public Domain

shutterstock_samotność pandemia 1200.jpg
Psychoterapia dla maturzystów online - jak to działa i komu jest potrzebne?

Przede wszystkim, jak podkreślała Katarzyna Kucewicz, rozstanie z przyjaciółmi to - obok przystępowania do egzaminu dojrzałości - koniec pewnego etapu w życiu, a więc bardzo duży stres dla maturzystów. - Pozytywne wspomnienia przychodzą dopiero później, w czasie zakończenia szkoły to po prostu ogromne zdenerwowanie - mówiła ekspert. Jak tłumaczyła, stres związany z zakończeniem szkoły, porównywalny może być z żałobą. - Dla części z tych ludzi pewnie będzie to ostatnie spotkanie. Każdy z nas w czasie tak potężnych zmian w życiu musi przeżyć pożegnanie, musi opłakać to, co żegna, zwłaszcza, jeśli było to ważne i angażujące emocjonalnie. To właśnie żałoba. Możemy czuć pustkę i złość, możemy się buntować - mówiła. - To sprawi, że w październiku, w związku z pójściem na studia będziemy gotowi na nowe doświadczenia.  

kurs online nauka 1200.jpg
"W czasie pandemii w domu jest nudno, ale... wydajnie"

ZOBACZ TAKŻE Jak się zrelaksować, by dobrze zdać egzamin? >>>

Jak tłumaczyła, warto jednak odnawiać i pielęgnować znajomości ze szkoły średniej. - Sama to robię najczęściej w mediach społecznościowych, nawet z osobami, z którymi w szkole miałam słabszy kontakt. Po latach okazuje się, że wiele nas łączy - przekonywała. Jak podkreślała, liceum, zwłaszcza profilowane to taki etap życia, gdzie spotykają się ludzie do siebie "w jakiś sposób podobni". -  To, że wychowywaliśmy się razem kształtuje nas, mamy potem podobny styl życia i spojrzenie na świat. Dlatego znajomości z liceum to często bardzo bliskie i długotrwałe więzi - mówiła Katarzyna Kucewicz.  Jak tłumaczyła, już w liceum kształtują się postawy życiowe, które z czasem nie mijają. - Po szkole wylatujemy w świat, ale gdzieś w głębi wciąż jesteśmy Kubą lub Anią z 1A - mówiła w rozmowie z Kubą Jamrozkiem. 

ZOBACZ TAKŻE Pewność siebie idzie w parze z doświadczeniem >>>

W tym roku matury wyglądają inaczej - przez pandemię - czas pożegnań, ostatnich wspólnych wyjść, spędzania razem czasu, został uczniom "odebrany". - To bardzo trudne doświadczenie, ale z pewnością maturzyści będą ten czas wspominać do końca życia - mówiła Katarzyna Kucewicz. - Poza tym, matura to egzamin dojrzałości, który przygotować nas ma do dorosłego życia. A w dorosłym życiu niewiele rzeczy przebiega tak, jak to sobie zaplanowaliśmy. 

Jak mówili w rozmowie z Czwórką maturzyści, m.in. Zuzanna Pisarek, wszystko zależy od samych maturzystów. - Widywanie się nie jest problemem, jeśli naprawdę tego chcemy. Nawet, jeśli nie będzie to codziennie, a raz na kilka miesięcy - mówiła abiturientka. - Być może jednak z czasem skończą nam się tematy do rozmowy, być może rozjedziemy się po różnych miastach i krajach, niektóre przyjaźnie zanikną i nie da się ich odtworzyć.  

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Katarzyna Kucewicz (psycholog i psychoterapeuta z Ośrodka Inner Garden)

Data emisji: 10.06.2020

Godzina emisji: 20.09

kd/kul

Czytaj także

Dlaczego czasami czujemy się gorsi od innych?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 16:30
- Jako istoty społeczne porównujemy się do innych. Zaczynamy w dzieciństwie i kontynuujemy w dorosłości - mówi psycholog Kaja Tomczyk.
rozwiń zwiń