Jak być pewnym siebie? "Pewność idzie w parze z doświadczeniem"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 12:42
Mówi się, że ludzie, którzy są pewni siebie zarabiają więcej, są bardziej kreatywni, a co za tym idzie - mogą pozwolić sobie na realizację marzeń. Mają też lepsze relacje z innymi i są bardziej otwarci na nowe doświadczenia. Czy to prawda i czy pewności siebie można się nauczyć?
Audio
  • Czym jest pewność siebie i czy każdy może ją mieć? (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alliance/Shutterstock

przygoda turysta wakacje dziewczyna 1200 1.jpg
Pewność siebie - siła, która dodaje skrzydeł

Pewność siebie pojawia się zwłaszcza w tych sferach życia, w których mamy doświadczenie. - To kompetencja w określonych dziedzinach. Wytrenowana umiejętność - tłumaczy Aneta Moniuszko. - Gdy zaczynałam pracę jako trener mentalny czy przedsiębiorca nie byłam pewna siebie. Teraz, gdy mam wiele lat doświadczenia w swoich branżach, mogę powiedzieć, że jestem pewna siebie w tym co robię - tłumaczyła.

ZOBACZ TAKŻE Jak się zrelaksować, by dobrze zdać egzamin? >>>


shutterstock para miłość 1200.jpg
Mowa ciała w miłości. Gesty mówią więcej niż słowa

Jak podkreślała, pewność siebie wiąże się z zaufaniem i wiarą w swoje umiejętności. - Mamy przeświadczenie, że poradzimy sobie w danej sytuacji. Ale to także umiejętność nie przejmowania się porażkami w danej dziedzinie. Jeśli jesteśmy w czymś dobrzy, nawet jeśli akurat ten jeden raz nam nie wyjdzie, to nas nie załamuje. Nie rezygnujemy, a uznajemy za kolejny etap na drodze do dalszych sukcesów - tłumaczyła. I jak podkreślała, należy rozróżniać brak pewności siebie od braku poczucia własnej wartości. - Ludzie, którzy uważają, że „generalnie w życiu brak im pewności siebie” borykają się często właśnie z tym drugim problemem - mówiła. - Bo poczucie własnej wartości to nasza samoocena. Jeśli zapytamy takich ludzi, czym zajmują się zawodowo, z reguły odpowiedzą nam, że w swoich dziedzinach są świetni i bardzo pewni siebie. Tu wracamy do kwestii doświadczenia - mówiła.

ZOBACZ TAKŻE Czym jest inteligencja emocjonalna? >>>

Zdaniem Anety Moniuszko, niskie poczucie własnej wartości "hamuje rozwój m.in. zawodowy", co przekłada się na późniejsze odczuwanie pewności siebie. - I oczywiście nie należy przekładać pewności siebie na finanse. Bo są ludzie wysoko kompetentni, ale nieprzedsiębiorczy, co skutkowało będzie pustkami w portfelu mimo ogromnej, i uzasadnionej pewności siebie w danej dziedzinie - tłumaczyła. Z drugiej strony - zarabianie nawet dużych kwot, choć zwiększa pewność siebie, nie zwiększa kompetencji. - Pieniądze są swoistą "protezą pewności siebie". Zarabiając je - stajemy się bardziej pewni. Ale jeśli branża podupadnie, a my przestaniemy zarabiać krocie, nasza pewność siebie w danej dziedzinie zniknie wraz z kasą. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek 

Gość: Aneta Moniuszko (trener mentalny, przedsiębiorca, a prywatnie miłośniczka golfa i współlokatorka dumnego brytyjskiego kota Stefana)

Data emisji: 27.05.2020

Godzina emisji: 20.08

Czytaj także

Jak się relaksować, żeby zdać maturę?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 10:07
Na początku czerwca rozpoczną się egzaminy maturalne. - W tym czasie warto pamiętać o relaksie. Przerwy są potrzebne po to, by odpowiednie informacje mogły nam poukładać się w mózgu - przekonuje psycholog Marta Szydłowska.
rozwiń zwiń