Nieprzeciętni 2021. Poznaj Maję Kotalę i Klaudię Szubert

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 10:00
Znamy już dziesiątkę wyjątkowych osób, wybranych przez Jury Plebiscytu Nieprzeciętni 2021. O tym, kto zwycięży, zdecydują słuchacze. W Czwórce zagościły dwie finalistki – Maja Kotala i Klaudia Szubert. 
Klaudia Szubert i Maja Kotala
Klaudia Szubert i Maja KotalaFoto: arch. pryw.

Nieprzeciętni 2019 gala wsyscy 1200 BB.jpg
Nieprzeciętni 2021. Co słychać u uczestników z poprzednich lat?

Maja Kotala stworzyła m.in. autorski program edukacyjny Sewing Together, którego celem jest nauka zawodu projektowania, szycia i prowadzenie biznesu dla kobiet w Afryce Wschodniej. Klaudia Szubert spełnia marzenia osób chorych, niepełnosprawnych czy dzieci z domów dziecka.

Oddać swój głos możesz tutaj >>>

- Maja jest niezwykle inspirująca, ma niesamowitą energię i pasję do działania, którą zaraża innych - mówiła jej przyjaciółka Dominika. Jak przekonywała sama finalistka, nominacja jest dla niej "jednym z elementów spełnienia". - Nasze działania w Afryce są ciche, a dzięki takim wydarzeniom jak Plebiscyt możemy je nagłaśniać, robić to na jeszcze większą skalę - mówiła w rozmowie z Czwórką. Maja Kotala po maturze spakowała walizki i wyjechała do Australii. - Długo szukałam swojego miejsca i marzyłam, żeby tam studiować. To się udało - wspominała w Czwórce. Dostała potem pracę w Paryżu, aż przyszedł czas na Afrykę. - To kontynent, który był bliski mojemu sercu, ale nie chciałam tam jechać jako turystka. Zebrałam więc całą moją wiedzę i doświadczenie, by zacząć działać i dać tamtejszym kobietom niezależność, nadzieję i wiarę w siebie - tłumaczyła gość Czwórki. - Pozycja kobiety w Kenii jest wciąż bardzo niska, więc warto ją wzmacniać. 

Posłuchaj
12:25 czwórka strefa kotala 2021_05_17-20-14-13.mp3 Rozmowa z Mają Kotalą (Strefa Prywatna/Czwórka)  

Nieprzecietni 1200.png
ZOBACZ WIĘCEJ Serwis specjalny Nieprzeciętni 2021 >>>

Zobacz także:

Klaudia Szubert od siedmiu lat zajmuje się organizacją akcji charytatywnych. - Jest szczególnie wrażliwa na krzywdę innych ludzi i zwierząt. To było dla niej ważne od dzieciństwa, a kiedy dorosła, stała się w swoich działaniach bardziej dojrzała - opowiadała o finalistce Nieprzeciętnych jej mama. Dla Klaudii udział w finale to zaskoczenie, ale też duża satysfakcja. Do plebiscytu zgłosiła ją jedna ze starszych kobiet, którym nasza finalistka niegdyś pomogła. - Znam jednak wyłącznie jej nazwisko - mówiła Klaudia Szubert.

ZOBACZ WIĘCEJ Nieprzeciętni 2021 - serwis specjalny >>>

Gość Czwórki pomaga także dzieciom z domów dziecka. - Odwiedziłam kilka placówek, gdzie Mikołaja nigdy nie było. Niektóre dzieci, jako marzenia wypisują więc takie drobnostki jak paczka gum do żucia. Inne chcą mieć kochającą rodzinę, a jeszcze inne - po prostu potrzebują leków na serce - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką. Klaudię Szubert porusza także los zwierząt, zwłaszcza wykorzystywanych w cyrkach. Już jako 14-latka wraz z grupą osób zebranych w mediach protestowała przy takich instytucjach, a także składała do włodarzy petycje. - Wiem, że jeśli chcę, by coś się zmieniło, muszę zacząć od siebie i zostałam wegetarianką. Wiem też, że warto działać i realizować swoje cele, protestować, jeśli coś nam się nie podoba.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Klaudia Szubert i Maja Kotala

Data emisji: 17.05.2021

Godzina emisji: 20.08

kd

Czytaj także

Nieprzeciętni 2021. "Egzamin bez oceny" - Krzysztof Chojecki przed maturą

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 07:35
Krzysztof Chojecki jest finalistą plebiscytu Nieprzeciętni 2019. Nieprzeciętna okazała się jego pasja do nauczania matematyki. Z uczniami jest na ty, a matematyki uczy tak, jak sam chciałby być uczony. 
rozwiń zwiń