Skok w bok albo niewinna kawa - jak zdradzamy?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 13:22
Niektórzy są wierni całe życie, innym zdarzył się "jednorazowy wyskok", jeszcze inni traktują zdradę jako przygodę i okazję do dostarczenia sobie dawki adrenaliny. Dlaczego zdradzamy? - Wszystko jest kwestią norm, jakie ustalimy - mówiła psycholog Ewelina Janiszewska. 
Kłamstwo może chwilowo wybawić nas z opresji. Warto jednak pamiętać o tym, że ma krótkie nogi...
Kłamstwo może chwilowo wybawić nas z opresji. Warto jednak pamiętać o tym, że ma krótkie nogi...Foto: Shutterstock.com/Antonio Guillem

- By zdefiniować zdradę i wyznaczyć ostrą granicę między tym, co nią jest, a co nie jest, należy wprowadzić pojęcie normy partnerskiej, czyli tego, na co się umawiamy z drugą osobą - tłumaczyła Ewelina Janiszewska, psycholog i psychoterapeuta schematu z Instytutu Wsparcia Psychologicznego. - Dla każdego zdradą będzie co innego - podkreślała.

Posłuchaj
29:35 czwórka zdrada 2021_11_30-20-20-05.mp3 O anatomii zdrady opowiada Ewelina Janiszewska (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Niektórzy żyją w związkach otwartych, inni ślubują sobie wzajemnie wierność do grobowej deski. - Nie warto oddzielać ciała od psychiki i dzielić zdrad na fizyczne i emocjonalne, bo przecież jesteśmy całością. Z drugiej strony norma, którą sobie ustalimy, może się zmieniać, a poza tym, jeśli nawet umówimy się, że tolerujemy zdradę, to jeśli to się stanie w rzeczywistości, możemy zareagować w zupełnie inny sposób, niż się tego po sobie spodziewamy - podkreślała gość Czwórki. 

Dlaczego zdradzamy?

Jak tłumaczyła psycholog, jedna zdrada prowadzi często do kolejnych. - Możemy zaczynać od zdrady fizycznej, która potem przerodzi się w emocjonalną. Możemy też zaczynać od "przyjaźni", która rozwinie się w kierunku bliskości fizycznej - wyliczała. - Jeśli nie kontrolujemy swoich emocji i spotkamy kogoś, kto nam się bardzo spodoba, możemy nawet nieświadomie zacząć wchodzić w relacje, które będą nosiły znamiona zdrady.

Najważniejsza jest komunikacja. Im więcej mamy tajemnic, tym większa szansa na to, że "coś się kroi" Ewelina Janiszewska 

Zdaniem gościa Czwórki powodów zdrady może być wiele. - To, co romantyczne, haj, który mamy, gdy jesteśmy zauroczeni, mija z czasem, i jeśli związek opierał się wyłącznie na namiętności, możliwe, że zacznie się szukanie nowych doświadczeń w innych relacjach - mówiła Ewelina Janiszewska. - Niektórzy zdradzają, żeby się zemścić, inni, żeby uniknąć bliskości. Niektórzy mają problemy z samooceną i próbują ją sobie podbudować. Inni są na tyle niedojrzali, że nie potrafią jasno się komunikować i powiedzieć drugiej osobie, że ich uczucie się wypaliło. Wolą znaleźć kogoś innego, by zakończyć związek - wyliczała Ewelina Janiszewska. - Przyczyną mogą być także trudności emocjonalne, z którymi weszliśmy już w dany związek. Wynikają ze schematów, które wykształciliśmy u siebie dużo wcześniej.

Kto kogo zdradza?

Jak podkreślała Zuzanna Szulc, współautorka książki "Jak zdradzają Polacy", robimy to "powszechnie". - Zarówno fizycznie, jak i moralnie czy emocjonalnie, zdradzamy się pod każdym względem - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką. Jak podkreślali twórcy, ich książka nie ma być poradnikiem, który ma pomóc uniknąć zdrady albo przyłapania na zdradzie. - Gdy problemem, który doprowadził do zdrady, jest brak komunikacji, lektura nie wystarczy - mówił Patryk Szulc. 

Posłuchaj
06:35 _PR4_AAC 2021_11_30-20-07-53.mp3 Jak zdradzają Polacy i dlaczego - mówią Zuzanna i Patryk Szulcowie oraz detektyw Dariusz Korganowski (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Zobacz:

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Ewelina Janiszewska (psycholog i psychoterapeuta, Instytut Wsparcia Psychologicznego)

Data emisji: 30.11.2021

Godzina emisji: 20.08

kd