"Weź oddech". Jak dbać o czyste powietrze wokół nas?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 18:34
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że aż 33 z 50 miast posiadających najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie to polskie ośrodki. Odpowiedzialność za to ponosi każdy z nas.
Audio
  • Jak dbać o jakość powietrza? Akcja "Weź oddech" ma nam w tym pomóc (Dajesz radę/Czwórka)
W dbanie o jakość powietrza włączyć się może i powinien każdy z nas
W dbanie o jakość powietrza włączyć się może i powinien każdy z nasFoto: Glow Images/East News

ziemia z gory 1200x660.jpg
Ekologia zawsze modna. "Suma małych kropelek robi morze"

Każdego dnia przeciętny Kowalski wdycha średnio 16 kg powietrza. Jego jakość zależy głównie od nas samych. Tymczasem opalamy domy węglem i śmieciami, do tego w starych, nie spełniających norm piecach, większość z nas wybiera auto, zamiast roweru. - Na to, jakim powietrzem oddychamy ma wpływ nawet solenie i piaskowanie ulic zimą. Inne czynniki to także temperatura, pora roku, a nawet ukształtowanie terenu - opowiadała w Czwórce Urszula Bijoś z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Dlatego powstał program "Weź oddech", który jest współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a biorą w nim udział nauczyciele i uczniowie z 80 gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z województw lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Uczestnicy programu uczą się, jak efektywnie mogą dbać o czyste powietrze na co dzień. Na czym dokładnie polega program i jak każdy z nas codziennie może włączyć się w walkę o czyste powietrze? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy w Czwórce.

Bożena Giedych i Sebastian Sut Bierzemy udział w programie "Weź oddech", bo naszym celem jest poprawa jakości powietrza wokół nas. To sprawa, która w bardzo dużym stopniu nas dotyczy

***

Tytuł audycji: "Dajesz radę"

Prowadzi: Marta Hoppe

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Gość: Urszula Bijoś (Centrum Edukacji Obywatelskiej), Bożena Giedych i Sebastian Sut (uczniowie 4. klasy technikum ogrodniczego)

Data emisji: 6.01.2017

Godzina emisji: 14.05

kd/gs