Rodzice zastępczy - powołanie, nie praca

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 21:55
Rodzice zastępczy podejmują się opieki czasowej, Zajmują się dziećmi wtedy, kiedy nie mogą tego zrobić ich biologiczni rodzice. W Polsce na opiekę rodzicielską czeka 70 tysięcy dzieci. W jaki sposób opiekunowie uczą się tworzyć dla nich drugi dom?
Audio
  • Opiekun zastępczy - dla tych, którzy chcą nieść pomoc (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/fizkes

Opiekun łączy kilka zawodów jednocześnie

To osoba, która na co dzień opiekuje się dzieckiem, ale jest też jego nauczycielem i niejednokrotnie w swojej pracy musi wejść w rolę psychologa, wśród osób kandydujących na to stanowisko często poszukiwane są osoby z doświadczeniem pedologicznym, prawnym, znającym zagadnienia prawne i te związane z asystą socjalną. Stowarzyszenie S.O.S. Wioski Dziecięce jest organizacją pożytku publicznego, która pomaga kandydatom decydującym się na zostanie opiekunem zastępczym. O kryteriach, jakie powinna spełniać taka osoba, opowiadała w Czwórce psycholog Aleksandra Sikorska.

Musisz mieć przygotowanie CV. Rodzic zastępczy to praca

Każdy, kto planuje zostanie rodzicem zastępczym, musi mieć przygotowane kompletne CV. Rodziców wybiera się w ten sam sposób, w jaki szuka się pracowników. Pierwszeństwo ma najlepszy kandydat. - Chcemy poznać te osoby. Zapraszamy je na rozmowy kwalifikacyjne, opowiadamy im o tym, na czym polega rola opiekuna zastępczego - tłumaczyła 

Przygotowanie do roli opiekuna to zdobywanie wiedzy o samym sobie

Kolejny etap do przygotowania. Niezależnie od tego, czy ich rolą byłaby opieka w Wioskach Dziecięcych, czy tworzenie rodziny zastępczej we własnych domach. Szkolenia trwają kilkadziesiąt godzin. - W trakcie których uczą się pełnić tę funkcję, poznając swoje umiejętności i ograniczenia. Na koniec decyzja jest wspólna. Podejmują ją organizatorzy, kandydaci i trenerzy - mówiła. 

Jakie wymagania trzeba spełniać, by zostać opiekunem zastępczym? Czy pojedyncza osoba może zostać opiekunem? Jaka jest motywacja ludzi, którzy chcą się podjąć tego zadania? O tym w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Aleksandra Sikorska (psycholog w S.O.S. Wioski Dziecięce)

Data emisji: 23.01.2020

Godzina emisji: 14.07

ac