Jak zrozumieć psa?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 19:20
Tym razem sprawdzamy, co się dzieje z naszymi czworonożnymi podopiecznymi podczas podróży i wspólnych wędrówek. Co jesienią jest ważne w opiece nad domowymi pupilami?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Jaromir Chalabala

- W czasie podróży podstawową naczelną zasadą w postępowaniu z psami jest zasada ograniczonego zaufania. - My możemy wiedzieć, że nasz pies cudownie bawi się z dzieckiem w domu, jednak gdy pojawi się stres, niekoniecznie tak musi być - mówi behawiorystka dr Jagna Kudła. Może czuć się podwójnie zestresowany - z jednej strony tym, że jedzie samochodem, z drugiej strony tym, że dziecko go zaczepia. Dlatego absolutnie nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, gdy dziecko podróżuje samodzielnie z psem na tylnym siedzeniu. 


Posłuchaj

03:37 _PR4_AAC_zwierzaki_wlasc_2020_10_19.mp3 W audycji dowiemy się zaopiekować i na co zwrócić uwagę w czasie wycieczki z naszym czworonogiem (Dajesz Radę/Czwórka)

Najważniejsze - nie przegrzać

Na czas transportu dobrze zapewnić naszemu czworonożnemu przyjacielowi przestronny transporter, pies powinien mieć poidełko, musimy też pamiętać o postojach. Robimy to po to, żeby zwierzę mogło się napić, załatwić, uspokoić, ale również po to, żebyśmy zobaczyli, jak się miewa nasz pupil i czy nie ma objawów dyskomfortu cieplnego.

grubodziób shutterstock 1200.jpg
Grubodziób - jak to jest być "między papugą a tukanem"?

- Zwierzęta, nawet w klimatyzowanym samochodzie, w sytuacji stresowej mogą ulec przegrzaniu i trzeba to sprawdzać – radzi gość audycji. - Na takich postojach zwierzę powinno być na smyczy - tak żeby uniemożliwić mu ucieczkę - a my będziemy mogli przystąpić do obserwacji naszego pieska.

 Sprawdź także:


kameleonx 1200.jpg
Czy egzotyczne zwierzę w domu to dobry pomysł?

Jak mówi prowadzący audycję Kacper Kowalczyk, nasze zwierzęta mają skomplikowaną psychikę, dlatego warto postarać się znaleźć klucz do zrozumienia pupila. Powinniśmy zwracać uwagę na samopoczucie zwierzaka.

Posłuchaj

06:09 _PR4_AAC zwierzaki_all_2020_09_28.mp3 O tym, jak jesienią zadbać o naszych czworonożnych przyjaciół mówi dr Jagna Kudła (Dajesz Radę/Czwórka)

Co jesienią?

Gdy mamy do czynienia z przejściem jednej pory roku w drugą, jesteśmy podatni na różnego rodzaju infekcje, które mogą się objawiać m.in. podwyższoną temperaturą i ogólnym osłabieniem. Jak się okazuje, również nasze zwierzęta nie są obojętne na zmiany pogody.

- Jesień wpływa na nas uspokajająco - mówi gość audycji, dr Jagna Kudła - Jest to związane ze zmianami wydzielania serotoniny i melatoniny. Wtedy też pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości, częściej pojawia się chandra, a niektórzy cierpią na chorobę afektywną sezonową. Tak samo jest z naszymi pupilami i może się okazać, że nasi podopieczni mogą mieć symptomy podobnych zaburzeń - tłumaczy behawiorystka.

Psy na zimę zmieniają futro. Robią się "puchate". Często bywa, że w ogrzewanych domach szybko zaczynają linieć z powodu za wysokiej temperatury w pomieszczeniach. Trzeba jednak zwrócić uwagę, czy zwierzę nadmiernie nie traci sierści. Może to być objaw problemów zdrowotnych, depresji.

  Posłuchaj:


Ważne jest, żeby stać się bardziej czujnym, gdy nasze pieski zaczynają się zachowywać trochę inaczej niż dotychczas. - Gdy są smutne, trzeba je diagnozować pod kątem chorób przebiegających z bólem - tłumaczy gość audycji. - Tak jak my, ludzie, odczuwamy więcej dolegliwości bólowych, choćby z powodu zwyrodnieniowego zapalenia stawów, tak samo dzieje się u zwierząt. Przewlekłe dolegliwości są bardziej bolesne w miesiącach jesienno-zimowych. Trzeba zapewnić zwierzętom odpowiednią opiekę weterynaryjną - mówi dr Jagna Kudła.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziKacper Kowalczyk

Gość: dr Jagna Kudła (lekarz weterynarii)

Data emisji: 19.10.2020

Godz. emisji: 14.24

aw