Pasożyty czworonoga. Na co narażony jest nasz pupil?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 16:00
Chociaż w kalendarzu zima, to wychodząc na spacer z psem, można się przekonać, że w przyrodzie wiosna. Zwłaszcza wtedy, gdy spuścimy czworonoga ze smyczy, a ten pobiegnie w najbliższe zarośla i w sierści przyniesie kleszcza.
Audio
  • Jak uchronić psa i kota przed kleszczami? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/hansaldenhoven

wilk 1200.jpg
Wielki powrót wilka. Przestał być gatunkiem zagrożonym?

Kleszcze dorastają nawet do centymetra długości, mają osiem odnóży, są źródłem wielu zakażeń, a sam kontakt z tymi pasożytami nie jest przyjemny. - W tym roku nie ma ostrych mrozów, dlatego nie było "zimowej przerwy" w atakach kleszczy - tłumaczył lek. wet. Dawid Jańczak. Jak podkreślał, warto zabezpiezyć swojego pupila na przykład w specjalistyczną obrożę, która pomoże uniknąć spotkania z kleszczami. - Tabletki, preparaty podawane na skórę karku w postaci kropli - w przypadku psów, czy kotów wychodzących te środku powinny być stosowane profilaktycznie przez cały rok. 


kameleonx 1200.jpg
Czy egzotyczne zwierzę w domu to dobry pomysł?

Która z metod zabezpieczania przed kleszczami jest najskuteczniejsza? Jakie inne pasożyty zaatakować mogą naszego pupila i jak go przed nimi uchronić? Jak usuwać kleszcze ze skóry psów i kotów? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej audycji "Dajesz radę" >>> O bankach krwi dla zwierząt, i wykorzystaniu ich w leczeniu czworonogów mówił w "Poradni dla Zwierząt" dr Maciej Grzegory z Uniwersytetu Przyrodniczego w Wrocławiu. W "Radiowej Encyklopedii Zwierząt" zaś poznaliśmy bloodhounda, czyli psa, który "przypomina basseta, ale na normalnych nogach", jak opowiadała Bogusława Patrzykąt.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Goście: lek. wet. Dawid Jańczak (parazytolog z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny)

Data emisji: 19.02.2018

Godzina emisji: 14.12 

kd/ac


Czytaj także

Pieskie życie. Co naprawdę mówią nam pupile?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 10:32
Znajomość niewerbalnego języka psów jest kluczem do stworzenia dobrych relacji z czworonogami. - Do komunikacji psy wykorzystują sygnały zarówno w stosunku do ludzi, innych zwierząt, jak i przedmiotów - mówiła w "Dniu Kobiet" Agata Bagdach, instruktorka ze Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co i jak słyszą nasi czworonożni ulubieńcy?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 15:29
- Psy mają dużo lepszy i wrażliwszy słuch od ludzi, koty zaś mogą usłyszeć nawet krew płynącą w żyłach - przekonuje Tom Justyniarski, rzecznik prasowy Towarzystwa Obrony Zwierząt RP, pedagog, trener, podróżnik oraz autor książki dla dzieci "Psie troski".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzęta domowe. Jak o nie dbać podczas urlopu?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 13:05
Jak co roku, wraz z nadejściem wakacji i letnich urlopów do schronisk i znalazców z dobrym sercem trafią te, które przeszkadzają w wyjeździe - zwierzęta domowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzak nie jest rzeczą, nie powinien być prezentem

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 14:36
Zaczął się czas, kiedy zastanawiamy się nad zakupem prezentów dla naszych bliskich. Niestety, często pojawia się pomysł, by tym prezentem był zwierzak: od świnek morskich, papug czy chomików po psy i koty ze schroniska. Specjaliści odradzają takie postępowanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szczęście na czterech łapach. Przygarnij przyjaciela z portalem Polskieradio.pl"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 16:30
Trwa akcja portalu polskieradio.pl "Szczęście na czterech łapach". Przez pół roku na stronach portalu będzie można przeczytać historie czworonogów, które trafiły do nowych domów ze schroniska "Na Paluchu" biorącym udział w akcji.
rozwiń zwiń