Kuropatwę każdy chce zjeść

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 09:10
Kuropatwa nie ma lekkiego życia. Polują na nią ludzie, lisy i kuny. W ciągu ostatnich 30 lat liczebność tego gatunku spadła o 80 procent. 
Audio
  • Jak maskują się kuropatwy? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
  • O gniazdach i życiu rodzinnym kuropatw opowiada Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
Kuropatwa
KuropatwaFoto: Pixabay

Kuropatwy są dość płochliwe, ale są też mistrzami kamuflażu. - To ptak związany ze środowiskiem wiejskim, ale też nie każdym - nie spotkamy jej w kukurydzy ani w rzepaku - mówi Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. - Spotkanie jej nie jest proste, w obliczu zagrożenia albo ucieka, jak najszybciej i jak najdalej, albo udaje, że jej nie ma, co umożliwia jej mozaikowe umaszczenie - dodaje. 

Pióra kuropatwy są szare, beżowe, brązowe, rude, białe i czarne. Na pierwszy rzut oka wygląda jak szara, krępa kulka. 

shutterstock mewy mewa 1200.jpg
Mewy i ich przepis na życiowy sukces

- Jej gniazdo wygląda jak każde gniazdo kuraków. Jest to najczęściej dołek wykopany w ziemi, wymoszczony liśćmi lub suchą trawą - mówi ekspertka. - Kuropatwa składa od 4 do 24 jaj, a co ciekawe wysiadywanie zaczyna, dopiero gdy pojawi się ostatnie jajo - dodaje. 

Kto opiekuje się jajami kuropatw, a kto ich potomstwem? Jak wyglądają zaloty kuropatw? O tym m.in. w materiale Ani Hardej

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 27.09.2019

Godzina emisji: 7.32, 8.25

pj

Czytaj także

Kormoran - agresywny wojownik, który wciąż milczy

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 12:35
Kormorany to charakterystyczne, duże ptaki o ciemnym upierzeniu. Spotkać je można nad wodą, gdy suszą pióra po zakończonym polowaniu na ryby. Ale nawet wtedy nie śpiewają.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarnowron wydziera się jak wrona, ale wroną nie jest

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 10:00
Czarnowron należy do rodziny krukowatych, oficjalnie zaliczanej do grupy ptaków śpiewających. Ich "trelom" daleko jednak do dźwięków bajkowego fletu. 
rozwiń zwiń