Moda vintage. Dlaczego warto dawać drugie życie rzeczom?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 16:30
Coraz częściej z dna szafy wyciągamy ubrania naszych mam, cioć i babć i znajdujemy wśród nich "perełki". Moda na ubrania retro powraca w wielkim stylu i oprócz tego, że jest piękna i ciekawa, jest też bardzo ekologiczna. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/CatwalkPhotos

radio vintage 1200.jpg
Moda vintage się nie starzeje

- Sama miałam problem z tym, by zdefiniować "vintage". W końcu doszłam do wniosku, że tym mianem określić można ubrania, które mają więcej niż 20 lat  - opowiadała Patrycja, założycielka Wearevintyl. - Wciąż zdarzają się ludzie, którzy mają w szafie "perełki" nawet 50-letnie i ubrania te wciąż są w świetnym stanie. Ale moda vintage to nie tylko ubrania. - Są ludzie, którzy zajmują się renowacją mebli, ceramiki. Wystarczy wybrać sie na pobliski pchli targ i znajdziemy tam wszystko, o czym tylko moglibyśmy zamarzyć, mnóstwo świetnych dodatków - opowiadała gość Czwórki.

Posłuchaj
15:20 2021_02_19-14-18-00.mp3 Dlaczego trwa moda na modę vintage? (Dajesz radę/Czwórka) 

Jak podkreślała, warto zacząć swoją przygodę w przedmiotami i odzieżą typu vintage, ale początki - jak zwykle - z pewnością nie będą łatwe. - Trzeba nauczyć się, na co zwracać uwagę i gdzie szukać określonych rzeczy. Jeśli szukamy dawnych unikatowych i cennych projektów, pochodzących od topowych marek czy projektantów, musimy liczyć się z wyższą ceną - tłumaczyła ekspert. - Ale vintage nie musi kosztować kroci. To może być po prostu piękna rzecz z fascynującą historią. 

decoupage  1200.jpg
Decoupage. Dajemy drugie życie starym rzeczom

Sprawdź także:

Jak podkreślała Patrycja, w ciągu ostatnich lat następuje ogromna zmiana w mentalności zarówno projektantów, jak i konsumentów. - Zdaliśmy sobie sprawę, że nowe rzeczy i "szybka moda" niekoniecznie będą nam służyć w przyszłości. Ludzie zwrócili się więc w kierunku lokalnych niewielkich producentów rzeczy dobrej jakości. Nastała też moda na wymianę odzieży, dawanie drugiego życia rzeczom - tłumaczyła. - Postrzeganie "lumpeksów" jako sklepów drugiej kategorii odchodzi do lamusa. Wręcz przeciwnie - jeśli znajdziemy tam coś ciekawego, jesteśmy z siebie dumni.  

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziAdrianna Janiszewska

Gość: Patrycja (założycielka Wearevintyl oraz autorka e-booka o tej samej nazwie)

Data emisji: 17.02.2021

Godz. emisji: 14.09