Moda vintage się nie starzeje

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 20:58
Moda na vintage nie znika, a ceny, jakie osiągają przedmioty z przeszłością, nie maleją. Co mają w sobie lampki z lat '60, płyty winylowe czy kredens z mieszkania babci, że chcemy je mieć w swoich nowoczesnych mieszkaniach?
Audio
  • Moda na vitage. Skarby z szafy babci (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Followtheflow

Polski design z czasów PRL, wraca do łask. Coraz częściej elementy wyposażenia wnętrz z lat 50. i 60. zdobią nowoczesne przestrzenie. Fotel typu muszelka możemy z powodzeniem połączyć z nowoczesną szafą, a metalowy, emaliowany kwietnik będzie zdobił nowoczesne wnętrze w stylu 'urban jungle'. Jak tworzyć stylowe, łączące różne epoki i style dodatki?

Jedno z mieszkań na warszawskiej Starej Ochocie wypełniają dodatki z poprzedniej epoki. Jak je dobierać, by nie zagracały, lecz zdobiły nasze wnętrza? Przedmioty, które znajdują się w tym domu, są z tzw. odzysku. Jak mówiła jego właścicielka Maria Bakiera, od lat kolekcjonuje i odnawia rzeczy, które jej zdaniem wymagały ratunku przed zapomnieniem. - Przedmioty z lat 50. i 60. to kojarzą się z czasem mojego dzieciństwa, cichymi ulicami i domami wypełnionymi designem z PRL - mówiła.

Te, które nie stanowią wyposażenia domu, są oddawane w ręce kolekcjonerów, który podobnie, jak pani Maria doceniają styl tamtej epoki. Swoją miłość do vintage przeniosła też na swoje dorosłe już dzieci, które, jak opowiadają, nauczyły się dzięki temu szacunku dla pracy innych i do przedmiotów. - Nigdy nie pociągały mnie ubrania z sieciówek, ani nowoczesne wzornictwo - mówiła Kaja Bagińska, podkreślając, że ceni rzeczy, które mają niepowtarzalny charakter. 

Ratowanie i odrestaurowywanie przedmiotów sprzed kilku dekad stało się bardzo modne. Podobnie, jak wykorzystywanie taki elementów wyposażenia, które współcześnie wkomponowane są w eklektyczny charakter nowoczesnych wnętrz. Jak kolekcjonować, odnawiać i wykorzystywać takie przedmioty? O tym w rozmowie z gośćmi Czwórki.

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Mateusz Kulik

Goście: Maria Bakiera, Kaja Bagińska

Data emisji: 2.06.2020

Godz. emisji: 16.07

ac


Czytaj także

Hak do samochodu. Wady i zalety takiego rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 11:39
Jego popularność nie słabnie od wielu lat, dzięki niemu nasze auta zyskują morze nowych możliwości. Hak holowniczy, zdaniem eksperta motoryzacyjnego Marcina Łobodzińskiego, to rozwiązanie niezwykle przydatne. Ale nie dla wszystkich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Codzienność pszczół w ulu. "Tu każdy ma swoje zadanie do wykonania"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 13:18
Pszczoły są bardzo zdyscyplinowane. W ulu panuje hierarchia i ściśle ustalone zasady. Rój pszczeli składa się m.in. z robotnic i trutni, a także królowej matki. Niektóre pszczoły przez część życia... stoją na warcie i pilnują domu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ocal w sobie dziecko. Nie będziesz narzekał na nudę

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 17:00
Chcemy czy nie - dorastamy. I prędzej czy później musimy do swojej dorosłości dojrzeć. - Warto jednak, dla równowagi, zachować w sobie coś z dziecka. I nie chodzi o spontaniczne wagary zamiast pójścia na ważne zebranie, ale o wyobraźnię, która ubogaca nasze "dorosłe' życie - przekonują Katarzyna Kucewicz i Paweł Pilarczyk - goście audycji "Czat Czwórki".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

W jakich zawodach zastąpią nas roboty?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 18:47
Kilka dni temu lektor Jarosław Juszkiewicz na swoim profilu w mediach społecznościowych poinformował, że jego głos w nawigacji Google Mapy został zastąpiony przez maszynę i pożegnał się z kierowcami. Na drogi coraz częściej wyjeżdżają autonomiczne samochody. Eksperci przewidują, że w ciągu kilku lat zniknie 5 mln etatów dla kierowców.
rozwiń zwiń