Strach i stres u zwierząt. "Mobilizują, ale na krótką metę"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 18:00
- Strach pomaga przeżyć, a stres dopinguje do działania. Zwierzętom, tak jak i ludziom, udzielają się te emocje - tłumaczy ornitolog i badacz Adam Zbyryt.   
Daniel (łac. dama dama) w naturalnym środowisku (zdjęcie ilustracyjne)
Daniel (łac. dama dama) w naturalnym środowisku (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay.com/Public Domain/LubosHouska

Zwierzęta są w stanie nauczyć się nawyków innych gatunków, zwłaszcza tych, które im zagrażają. Myśliwy zjawia się w lesie niespodziewanie, w kontakcie z nim są bez szans Adam Zbyryt

Do niedawna stres w życiu zwierząt pojawiał się nagle i był krótkotrwały. Determinował je do działania, które miało rozwiązać dany problem albo pozwolić uniknąć niebezpieczeństwa. Jednak ostatnio zwierzęta mają do czynienia z chronicznym stresem, a to jest czynnik niezwykle niebezpieczny dla ich życia. - Zwierzęta tracą swoje naturalne siedliska na rzecz rozbudowujących się aglomeracji i naturalną koleją rzeczy jest, że próbują dostosować się do nowych warunków. Gatunki lepiej zorganizowane i lepiej radzące sobie z przeciwnościami, chętniej i szybciej zasiedlają takie tereny - wyjaśnia ekspert. - W miastach łatwiej można uniknąć drapieżników. Bo nawet jeśli się pojawią, to nie są tak liczne, jak w naturalnym środowisku. 

Posłuchaj
11:29 CZWÓRKA Dajesz rade - stres 22.03.2021.mp3 Do czego może doprowadzić stres u zwierząt? (Dajesz radę/Czwórka)

W mieście stres u zwierząt powodują hałas, światło i zanieczyszczenia. W podobny sposób działa wycinka drzew w lasach i wysokie temperatury Adam Zbyryt

Ptaki mają naturalną zdolność do adaptowania się do nowych warunków, bo bazują na swoich doświadczeniach oraz uczą się od innych. Co więcej, są nawet w stanie odróżnić pana Kowalskiego, który sypie im słonecznik, od myśliwego. - Rzeczywiście ptaki mają taką umiejętność, a identyfikują nas po twarzach - dodaje rozmówca Kacpra Kowalczyka.

Posłuchaj także:

Adam Zbyryt jest także autorem książki "Krajobraz strachu. Jak stres i strach kształtują życie zwierząt", która pozwala lepiej zrozumieć otaczający nas świat. - Wiele zagadkowych zachowań zwierząt - ukazanych głównie na przykładzie ptaków - stanie się zrozumiałych, a to pozwoli nam lepiej je chronić. To ważne dla przyszłości naszej planety - podkreśla gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Adam Zbyryt (ornitolog, naukowiec, badacz z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, autor książki "Krajobraz strachu. Jak stres i strach kształtują życie zwierząt")

Data emisji: 22.03.2021

Godz. emisji: 14.20

kul