Mandarynka. Pochodzi z Azji, mieszka w Łazienkach

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 18:30
Mandarynka ma nie tylko pomarańczową skórkę, ale także pióra, dziób i palce połączone błoną pławną. Choć pochodzi z Azji, to na dobre zadomowiła się w Łazienkach Królewskich w Warszawie i stamtąd wędruje po całym kraju.  
Kaczka mandarynka (Aix galericulata)
Kaczka mandarynka (Aix galericulata)Foto: UniquePhotoArts/shutterstock.com

Zobacz
lis lisy zwierzęta shutterstock 1200.jpg
Lis - sprytny drapieżnik pełen sprzeczności

Mała, zgrabna, kolorowa

- Jest to mała kaczka, która waży do 800 gramów i jest zaliczana do ptaków ozdobnych - opowiada ornitolog Fatima Hayatli. - Mandarynki są dość zgrabne, mają kolorowe pióra i żagielek, który wystaje ponad grzbiet. Ich brzuchy są białe i właściwie to dzięki nim te kaczki są widoczne jesienią.  

Posłuchaj
08:19 [CZWORKA]Dajesz rade 2 listopad 2020 mandarynka.mp3 Aix galericulata - kaczka, ale nie dziwaczka (Dajesz radę/Czwórka)  

Samiec mandarynki jest bardzo kolorowy - zbudowany z różnokolorowych piór: zielonych, czerwonych, białych i brązowych. Samice nie są aż tak efektowne - mają upierzenie szaro-brązowe. Dzięki temu samiczka wraz z młodymi może ukryć się w trawie przed drapieżnikami.

Sprawdź także
sroka pixaby 1200.jpg
Sroka - inteligentna, złośliwa złodziejka

Azjatycki symbol szczęścia małżeńskiego

W Azji mandarynki są symbolem wiernej i długotrwałej miłości oraz szczęścia małżeńskiego. Parki tych ptaków są wręczane nowożeńcom jako prezent ślubny. - Jesień do dla nich czas toków. Samice mandarynek kichają, samce - prychają. W ten sposób porozumiewają się ze sobą i łączą w pary. Spędzają razem zimę, a wiosną przystępują do lęgów - opowiada edukatorka przyrodnicza z Łazienek Królewskich. 

Posłuchaj także:

Jak pies z kotem. Za co pokochaliśmy te zwierzęta?

"Mój niebezpieczny przyjaciel". Czy możliwa jest przyjaźń międzygatunkowa?

Posłuchaj
jeleń na rykowisku pix 1200x660.jpg
Jelenie idą w konkury - dziwne odgłosy to nawoływanie łań

Kaczka - uciekinierka

Naturalnym środowiskiem występowania mandarynki jest wschodnia część Syberii, Chin oraz Japonii. Ale i w Europie ten ptak czuje się bardzo dobrze. - Oczywiście mandarynki nie przyleciały do Polski z Azji Wschodniej, tylko zostały sprowadzone jako kaczki ozdobne. Populacja, która żyje w Łazienkach Królewskich, ciągle rośnie, ale jeszcze nie mamy odpowiednich danych, by powiedzieć, że to gatunek inwazyjny - wyjaśnia Fatima Hayatli.

Mandarynki z Łazienek Królewskich / Ula Frydrych

Do niedawna mandarynka była uznawana za uciekiniera z ogrodów zoologicznych, teraz można ją spotkać w parkach i ogrodach - zazwyczaj tam, gdzie występuje mniejszy lub większy zbiornik wodny.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziKacper Kowalczyk

Gość: Fatima Hayatli (ornitolog, Warszawski Zespół Obrączkarski "Tridactylus")

Data emisji: 02.11.2020

Godz. emisji: 14.24

kul

Czytaj także

Życie ptaków egzotycznych w wielkim mieście. "Dobrostan jest najważniejszy"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 10:54
Na ptaki patrzymy zupełnie inaczej niż jeszcze 10 lat temu. Amadyny wspaniałe, zeberki, mewki japońskie, słowiki chińskie, czy przeróżne papugi - obecnie stanowią one dla nas towarzyszy i przyjaciół, a nie wyłącznie "elementy hodowli". Jak o nie mądrze dbać? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie wrona, nie kruk i nie gawron. Czarnowron, czyli "trzy w jednym"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 11:36
Czarnowrony to rzadkie ptaki, które spotkać można głównie w zachodniej części Polski. Nie jest wroną, nie jest też krukiem, ani gawronem, choć wszystkie te trzy gatunki przypomina.
rozwiń zwiń