Sztos, XD, dzban, jesieniara - a jakie słowo wygra w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 15:26
Prestiż, eluwina, czy alternatywka - do tej pory właśnie takie zwroty były popularne wśród młodych Polaków. - Nie ma jednego spójnego języka młodzieżowego. To, jakich słów używają młodzi ludzie zależy od miejsca, w którym żyją, statusu społecznego, wychowania - wyliczał językoznawca i youtuber Mateusz Adamczyk. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/oneinchpunch

jesień muzyka 1200 shutter.jpg
Książka, herbatka i kolorowe liście - kim jest "jesieniara"?

Miano Młodzieżowego Słowa Roku zyskały dotychczas m.in. sztos, dzban czy alternatywka. Na tej liście znalazło się także "xD". - To także jest słowo - tłumaczył językoznawca i youtuber Mateusz Adamczyk. - Pierwotnie te dwie litery  funkcjonowały w sieci, gdy do siebie pisaliśmy, z czasem stały się jednak słowem "iksde", które wymawiamy - mówił ekspert. Jak wyliczał, najbardziej uroczym, a jednocześnie "odkopanym" niedawno słowem jest dwudzionek. - To stare słowo, które oznaczać miało weekend - mówił gość Czwórki. 

Posłuchaj
18:53 słowo roku czwórka 2021_10_26-14-14-56.mp3 Młodzieżowy slang - co decyduje o popularności niektórych słów - tłumaczy Mateusz Adamczyk (Strefa studenta/Czwórka) 

- Gwara młodzieżowa ma kilka funkcji, a jedną z nich jest tajność. Język ma w tym przypadku funkcję spajającą, chodzi o to, by dorośli nie rozumieli tego, o czym mówią dzieci, nie wiedzieli, co robi młodzież, czym się zajmuje i co ją interesuje - wyliczał Mateusz Adamczyk. - Dlatego nierzadko, gdy dorośli wybierają młodzieżowe słowa, spotykają się ze śmiechem. Bo słowa, o których mówią, dla młodzieży modne były pół roku temu. To bardzo długi czas dla gwary młodzieżowej, która szybko ewouuje, choć dla polszczyzny już nie. 

Czytaj także:

Konkurs na Młodzieżowe Słowo Roku organizują Wydawnictwo PWN i Uniwersytet Warszawski. Teraz, do szóstej osłony konkursu, za pomocą specjalnego formularza internetowego do 7 tego listopada można przesyłać propozycje kolejnych słów wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia i ewentualnie przykładami użycia. Które z słów wygra, dowiemy się dopiero w grudniu. A jakie słowa wybierają słuchacze Czwórki? To sprawdziliśmy w naszej sondzie.

Posłuchaj
02:15 _PR4_AAC 2021_10_26-14-06-49.mp3 Młodzieżowe słowa według słuchaczy Czwórki (Strefa studenta/Czwórka) 

W Niemczech Młodzieżowym Słowem Roku 2021 zostało wybrane anglojęzyczne określenie "cringe", oznaczające po polsku niż innego jak "żenadę". W tamtejszych wyborach głosowało ponad milion respondentów, a zwycięskie słowo wybrała niemal połowa z nich. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Mateusz Adamczyk (youtuber, zajmuje się kulturą języka, socjolingwistyką i semantyką a zawodowo pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego gdzie prowadzi szkolenia z poprawności językowej, prostej polszczyzny i kultury żywego słowa)

Data emisji: 21.10.2021

Godzina emisji: 14.15

kd