Problemy papug. Dlaczego te ptaki wyskubują sobie pióra?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 20:30
- Skubanie piór przez papugi może być przejawem choroby i świadczyć o bardzo poważnych problemach behawioralnych. To zwierzęta długowieczne i przyjmując je pod swój dach musimy liczyć się z tym, że należy się nimi mądrze opiekować - podkreślała Oksana Wolska ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dobrostanu Ptaków Egzotycznych.
Papugi potrafią nauczyć się wielu ludzkich słów
Papugi potrafią nauczyć się wielu ludzkich słówFoto: sergey causelove/shutterstock

- Pterotilomania to schorzenie, które ma miejsce, jeśli papuga jest nieszczęśliwa, ponieważ nie zostały spełnione jej potrzeby fizyczne bądź psychologiczne. Papugi to niezwykle inteligentne zwierzęta, które mogą mieć problemy behawioralne - opowiadał gospodarz audycji Kacper Kowalczyk. Jak tłumaczyła Oksana Wolska ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dobrostanu Ptaków Egzotycznych, choroba "nie powstaje nagle", a jej symptomy można dostrzec dużo wcześniej, zanim ptak zacznie wyrywać sobie pióra. 

- Skubanie to końcowy objaw, który oznacza, że dzieje się coś naprawdę złego. Najczęściej chodzi o problemy emocjonalne, ale problemem mogą być także niewłaściwe warunki bytowe - wyliczała ekspert. - Do skubania prowadzi dyskomfort psychiczny, ale dodatkowym problemem może być zdrowie, czyli m.in. pasożyty - mówiła Oksana Wolska. 

Jak wyliczała gość Czwórki, papugi potrzebują możliwości latania, ale także kontaktu z towarzyszem swojego gatunku. - Muszą mieć także możliwości zabawy, w ich definicji to po prostu niszczenie zabawek. W naturalnym środowisku papugi cały dzień są w ruchu, nie nudzą się, więc w domu należy im to zapewnić - podkreślała. 

Jak tłumaczyła, symptomy choroby psychicznej w przypadku papug to sprawa bardzo indywidualna, dlatego ptaki te wymagają obserwacji. - Poświęcanie uwagi papugom to nie jest dawanie buziaczków, ale praca mająca na celu zapewnienie optymalnych warunków. Pierwsze skubania rzadko oznaczają wyskubywanie sobie piór "do gołego". Wystarczy, że ptak za bardzo intensywnie się czyści i łamie piórka. To powinno być dla nas znakiem do niepokoju - podkreślała. 

Zobacz także:

Zdaniem gościa Czwórki papugi nie powinny być samotne. - Niektórym wydaje się, że papugi, które uczą się mówić, tańczą, to są szczęśliwe. Nieprawda, one są samotne, więc w ten sposób starają się zwrócić naszą uwagę - tłumaczyła Oksana Wolska. - Dlatego warto, by papugi mieszkały w parach, wówczas będą miały siebie nawzajem i będą żyły w przyjaźni, czując się ze sobą dobrze.

Posłuchaj
13:18 czwórka papugi 2022_06_13-14-21-53.mp3 Wyrywanie piór przez domowe papugi - jak temu zapobiegać? (Dajesz radę/Czwórka)

W programie rozmawialiśmy także o żywieniu papug. - Nie ma uniwersalnego klucza do żywienia tych ptaków, więc przygotowywane menu powinniśmy dostosować do gatunku, który mamy w domu i ilości aktywności, którą mają nasi podopieczni na co dzień - podkreślał Kacper Kowalczyk. 

Posłuchaj
02:11 _PR4_AAC 2022_06_13-14-14-41.mp3 Prawidłowe żywienie papug - na co zwracać uwagę? (Dajesz radę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Oksana Wolska (Stowarzyszenie Na Rzecz Dobrostanu Ptaków Egzotycznych)

Data emisji: 13.06

Godzina emisji: 14.07

kd