Obserwuj ptaki. Poczujesz się lepiej

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 16:30
Kontakt z naturą korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Znamy już hipoterapię i dogoterapię, czy teraz przyszedł czas na... obserwowanie ptaków? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/PopTik

Posłuchaj
shutterstock jeż jesień pomoc 1200.jpg
Wszystko, co zawsze chciałeś wiedzieć o jeżach

Każdy z nas jest biofilem

W dzisiejszych czasach coraz głośniej mówi się o biofilii, czyli tęsknocie za kontaktem z naturą. Termin został rozpowszechniony przez Edwarda O. Wilsona w pracy "Biophilia" z 1984 roku, w której autor sugerował, że skłonność ludzi do relacji z przyrodą i innymi formami życia ma po części podłoże genetyczne. Swoją hipotezę opierał na fakcie, że przez ponad 90 proc. swojego istnienia na Ziemi człowiek miał stały i bezpośredni kontakt z naturą, stąd genetycznie nasz instynkt reaguje pozytywnie na kontakt z przyrodą. - Wilson twierdził też, że kontakt z żywym otoczeniem jest nam niezbędny do tego, byśmy mogli normalnie rozwijać się pod względem psychologicznym - zaznacza Hanna Mamzer z Wydziału Socjologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - W Australii seniorzy w domach opieki społecznej otrzymali kury, którymi musieli się zajmować: głaskać, karmić, obserwować. Odczucia osób, które miały kontakt ze zwierzętami, były bardzo pozytywne i podnosiły ich nastrój.  


Posłuchaj
04:40 [CZWORKA]Stacja Nauka 30 październik 2020 ptaki.mp3 Spacery z lornetką - czy będą przepisywane przez lekarzy? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Czytaj
stres praca 1200.jpg
Dobry stres i zły stres? Jaki stres pobudza, a jaki wyczerpuje?

Spacery z lornetką dla zdrowej głowy

Teraz także naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu postanowili sprawdzić, jak na nasz dobrostan wpływa obecność ptaków. - Naszym planem jest, żeby zabrać ochotników na dwa spacery. Jeden, który byłby przechadzką po terenach zielonych, w trakcie drugiego uczestnicy badania byliby już wyposażeni w lornetki i mieliby za zadanie obserwować ptaki - mówi lekarz weterynarii Patrycja Woszczyło z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Po każdym ze spacerów od ochotników pobierzemy próbkę śliny i na bazie zgromadzonego w ten sposób materiału badawczego przeprowadzimy analizę na obecność oksytocyny, czyli tzw. hormonu miłości.

Zobacz
pies kot 1200.jpg
Jak pies z kotem. Za co pokochaliśmy te zwierzęta?

Masz podwyższone ciśnienie? Kup sobie akwarium

Jak przekonują rozmówczynie Szymona Majchrzaka, nie tylko bezpośredni kontakt fizyczny ze zwierzętami ma wpływ na człowieka. Jak się okazuje, bierna obserwacja aktywności ryb w akwarium również działa na organizm człowieka. - U uczestników tego eksperymentu obniżyło się ciśnienie i nastąpiło ogólne poczucie uspokojenia - wyjaśnia Hanna Mamzer. A Patrycja Woszczyło dodaje: - Choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca typu drugiego albo depresja, niekoniecznie wymagają wymyślania kolejnych farmaceutyków, czasami wystarczy zmienić tryb życia. Mamy nadzieję, że spacery z lornetką w przyszłości będą zalecane osobom, które na przykład mają problemy z obniżonym nastrojem - podsumowuje.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 30.10.2020

Godzina emisji: 12.30

kul