Lęk finansowy - czym jest i jak się przed nim ustrzec?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 11:00
Wzrost cen, wyższe raty kredytów, galopująca inflacja - niepokoje związane z doświadczaniem tych zjawisk powodują powstawanie lęku finansowego.
Warto już teraz zadbać o swoją emeryturę.
Warto już teraz zadbać o swoją emeryturę.Foto: shutterstock/Andrey_Popov

W ciągu ostatnich dwóch lat inflacja z trzech procent wzrosła do kilkunastu, stopy procentowe też wystrzeliły w górę. Większość z nas mocno odczuła wzrost cen i rat spłacanych kredytów. - Aż 90. proc Polaków twierdzi, że wie, czym jest inflacja - podkreślał w rozmowie z Czwórką Piotr Kalisz, ekonomista. Badanie "Inflacja i stopy procentowe oczami polskiego konsumenta", zrealizowane w lutym na zlecenie Fundacji Think! i Fundacji City Handlowy im. L. Kronenberga, pokazało, że większość z nas odczuwa jednak inflację dotkliwie na własnej skórze, czujemy też ciężar rosnących rat kredytów i malejącej wartości pieniądza.

Jak podkreślał gość Czwórki, sytuacja jest trudna, a większość prognoz zakłada, że inflacja będzie wciąż rosła. - Nadzieja w tym, że ten wzrost będzie wolniejszy. Szczyt prawdopodobnie odnotujemy we wrześniu bądź październiku, to zależy od nieprzewidywalnych czynników geopolitycznych i wynikających z nich m.in. cen paliw - podkreślał wówczas ekspert. 

Jak zauważyła w rozmowie z Czwórką Aleksandra Olbryś, analityk ds. rynku metali szlachetnych, pandemia, teraz wojna na Ukrainie - to czynniki, które negatywnie oddziałują na złotego- W takiej sytuacji kapitał ucieka w stronę bezpieczniejszych walut, takich jak np. dolar amerykański, którego indeks jest w tym momencie na najwyższym poziomie od przeszło 20 lat - dodał gość Czwórki.

Zobacz także:

W programie sprawdzimy, jak bardzo dotyka nas lęk o naszą finansową przyszłość, jak na nas wpływa w długofalowej perspektywie i jak możemy sobie z nim poradzić?

***

Na audycję Dajesz radę zapraszamy w czwartek (28.07) po godz. 14.05. Program poprowadzi Mateusz Kulik.

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka finanse oszczędzanie
Czytaj także

Klangor z płytą "Arytmia". "Rock na wesoło, ale i bardzo poważnie"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 12:42
 - Wybraliśmy tytuł "Arytmia", bo staraliśmy się, by ta muzyka nie była prosta, zwłaszcza w warstwie rytmicznej. Słowo to ma jednak jeszcze kilka innych znaczeń - mówił w Czwórce Rafał Nowakowski, gitarzysta grupy Klangor. 
rozwiń zwiń