Polskie Radio
Section05
oszczędzanie

Czy można nauczyć się rozsądnie wydawać pieniądze?

Ceny rosną, domowe budżety trzeszczą w szwach, coraz częściej mówi się o konieczności zaciskania pasa. Ale co to oznacza z punktu widzenia zwykłego człowieka i jego codziennych wydatków? Trzeba zrezygnować ze wszystkiego niepotrzebnego czy może przemodelować swoje myślenie na temat pieniędzy? Jak mądrze korzystać z tego, co zarabiamy?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pieniądze wydatki oszczędzanie Piotr Firan Trójka

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych? Ekonomia dla dzieci

Nowy Rok to czas postanowień. Często obiecujemy sobie, że będziemy lepsi niż w zeszłym roku, jednak w praktyce bywa ciężko wywiązać się z danych sobie obietnic. Podobnie jest z postanowieniami finansowymi. Zamiar oszczędzania wraz z rozpoczęciem roku stawia sobie około sześćdziesięciu procent Polaków. Większość odkłada pieniądze na konkretny cel. Mimo to nie każdemu udaje się wytrwać. Co więc zrobić, aby trzymać się postanowień przez cały rok?
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci oszczędzanie radio dla rodziców radio bez reklam ekonomia piosenki dla dzieci edukacja

Co czwarty Polak oszczędza na emeryturę, co drugi - na inne cele. Część inwestuje w nieruchomości

Niespełna 1/4 Polaków odkłada samodzielnie na przyszłą emeryturę, ponad połowa Polaków zadeklarowała, że oszczędza na inne cele - wynika z najnowszego badania na potrzeby raportu "Czy pandemia zmieniła podejście Polaków do świadomości finansowej?" Najczęściej wskazywana w badaniu wysokość oszczędności, ma wartość jednej pensji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA oszczędzanie emerytura badania santander consumer bank finanse osobiste

Pracownicze Plany Kapitałowe przyciągają kolejnych uczestników. Wszystkie fundusze osiągnęły dodatkowe zyski

Polacy powoli przekonują się do oszczędzania wspólnie z pracodawcą i państwem. Do Pracowniczych Planów Kapitałowych dołączają wciąż nowe osoby, również te, które wcześniej złożyły rezygnację z udziału w programie. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego udostępnił dane z II kwartału 2021 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste oszczędzanie Pracownicze Plany Kapitałowe KNF

Ile warte były nieruchomości w Polsce w roku 2020? NBP publikuje dane

Szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2020 r. wyniosła ok. 4,9 bln zł w porównaniu z 4,3 bln zł w 2019 r. – poinformował NBP w opublikowanym w poniedziałek raporcie. Wartość nieruchomości mieszkaniowych odpowiadała ok. 211 proc., a komercyjnych – ok. 13 proc. PKB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NBP nieruchomości mieszkanie inwestycje oszczędzanie oszczędności infrastruktura