Masaż zamiast skalpela. Jak działa Kobido?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 17:30
Podobno pierwszy Dom Kobido powstał w Japonii w XV wieku. Założyli go mistrzowie masażu, żeby sprostać wymogom cesarzowej, która marzyła o wiecznej młodości. 
Masaż twarzy Kobido to japoński rytuał piękna prowadzony techniką rozluźniania głębokich mięśni twarzy i ujędrniania skóry. Można nauczyć się go robić samemu w domu.
Masaż twarzy Kobido to japoński rytuał piękna prowadzony techniką rozluźniania głębokich mięśni twarzy i ujędrniania skóry. Można nauczyć się go robić samemu w domu. Foto: Alliance Images/shutterstock.com

Tajemnice Kobido

Dziś masaż twarzy Kobido jest jednym z najpopularniejszych sposobów pielęgnacji twarzy. Stosuje się go na całym świecie jako alternatywę dla chirurgii plastycznej. - To, co dziś wykonujemy jako Kobido, czerpie z japońskiej tradycji, ale jest nieco zmodyfikowane i wzbogacone o wiele podejść, które pojawiły się wraz z rozwojem fizjoterapii - wyjaśnia Witold Pyrkosz, czyli Pan Kobido. - 500 lat temu nikt nie słyszał o powięziach i niewiele było wiadomo na temat procesów, jakie zachodzą w tkankach człowieka.  

Stres na twarzy?

Masaż jest zaawansowaną formą stymulacji mięśni twarzy, działa także relaksująco. - Nasze emocje - dobre i złe - kumulują się w mięśniach. Także tych na twarzy. Stres upodobał sobie mięśnie w okolicach skroniowo-żuchwowych, dlatego często bywają one napięte i prowadzą m.in. do zacisku szczęki albo zjadania własnych zębów - wyjaśnia gość Czwórki. - Kobido eliminuje napięcia w powięziach, eliminuje złogi limfatyczne i wpływa na przepływ krwi, co ma związek z lepszym odżywieniem, zarówno na poziomie mięśniowym, jak i tkankowym.

Kobido - inwestycja w przyszłość

Masaż polecany jest każdemu, bez względu na wiek. Jak przekonuje rozmówca Marty Hoppe, wprawny terapeuta jest w stanie ocenić nie tylko to, jakiego sposobu bodźcowania potrzebują nasze mięśnie, ale też jak często powinniśmy korzystać z Kobido. I zaznacza, że nie chodzi o to, by masaż był intensywny, ale żeby był regularny. - Warto też dodać, że każdy zabieg przebiega trochę inaczej. Za pierwszym razem terapeuta zajmuje się zastojami i złogami. Za dziesiątym - może już skupić się na liftingu i na podciąganiu tkanki - dodaje ekspert.

Zobacz także:

- Kobido jest inwestycją w przyszłość. Tkanka, która jest poddawana regularnemu masażowi, zachowuje się zupełnie inaczej i wolniej się starzeje. Jest bardziej plastyczna, elastyczna i odżywiona - podkreśla Witold Pyrkosz.

Posłuchaj
15:58 CZWÓRKA Dajesz rade - kobido 07.12.2022.mp3 Kobido - na czym polega japoński rytuał piękna? (Dajesz radę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Witold Pyrkosz (Pan Kobido)

Data emisji: 07.12.2022

Godzina emisji: 14.07

kul/kor